Zdražily vejce, zdražily i brambory

Zdražily vejce, zdražily i brambory

Ceny výrobců v Česku nadále rostou o desítky procent.

V zemědělství se podle údajů Českého statistického úřadu zvýšil o 25,5 procenta, v průmyslu o 19 procent a ve stavebnictví o 11,4 procenta.

Ceny tržních služeb pro firmy také meziročně vzrostly o 6,3 procenta. Meziroční růst cen však ve všech těchto skupinách oproti prosinci zpomalil.

Oproti loňskému lednu zdražily brambory o 43,1 procenta, vejce o 82,7 procenta. Například v průmyslu vzrostly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 35,7 procenta a ceny uhlí, lignitu a lignitu o 82 procent.

Ve stavebnictví ceny materiálů a spotřebního zboží v lednu meziročně vzrostly o 14,3 %.

Ve službách se ceny související se zaměstnáním zvýšily o 27,6 procenta, ceny programování vzrostly o 9,1 procenta, skladové a podpůrné služby v dopravě vzrostly o 5,5 procenta a reklamní služby a služby průzkumu trhu vzrostly o 6,4 procenta.

„Výsledky cen zpracovatelského průmyslu za leden nevypadají příznivě, protože potvrzují pokračování inflační vlny ve velké části ekonomiky. I když nás mohou potěšit nižší čísla na roční bázi, jsou připisovány propočtům z základny,“ uvedl hlavní ekonom banky Creditas Peter Dufek.

Růst cen vajec byl přisuzován ptačí chřipce ovlivňující nabídku.

Česká národní banka i analytici citující Českou televizi se domnívají, že inflace dosáhla vrcholu v lednu a v následujících měsících pravděpodobně začne klesat a ve druhé polovině roku 2023 klesne na méně než 10 procent.

READ  Podporovat Rusko v České republice se stalo nezákonným

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *