Německý prezident vyznamenává parašutisty, kteří se během návštěvy České republiky zúčastnili operace Anthropoid

Německý prezident zahájil čtvrtek historickou návštěvou kostela svatých. Cyrila a Metoděje v Praze, kde zemřeli českoslovenští parašutisté poté, co byli během okupace Prahy ve druhé světové válce obklíčeni nacistickými silami.

Prezident Steinmeier položil věnec před olovnatou kryptou okna kostela, než se pustil dovnitř a byl svědkem podívané na poslední postavení parašutistů, včetně Josefa Jabzka a Jana Kubise, kteří 27. května 1942 v Praze zavraždili Reichharda Heydricha.

Poté byl prezident Steinmeier s vojenskými poctami přijat na Pražském hradě, kde se setkal s českou hlavou státu Milošem Zemanem a mnoha dalšími vysokými úředníky a ministry vlády.

Frank Walter Steinmeier Miloš Zeman |  Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Na následném společném tiskovém briefingu prezident Zeman poděkoval Německu za přijetí mnoha českých pacientů s COVID-19 během vrcholné epidemie v zemi a uvedl, že česko-německé vztahy nikdy nebyly lepší.

„Chtěl bych poděkovat Spolkové republice Německo za pomoc při pandemii koronaviru. Také bych chtěl poděkovat německému prezidentovi, který navštívil kryptu kostela svatých. Cyril a Metoděj se dnes stali prvními Němci.“ politik, aby tak učinil.

„Považuji to za velmi symbolické gesto. Nejvíce si však cením našeho osobního přátelství. Někdy je navázáno přátelství mezi dvěma národy, ale přátelství mezi národy je spontánní.“

Prezident Steinmeier prohlásil, že současný stav česko-německých vztahů je „výjimečným pokladem“, který je třeba pěstovat pro budoucí generace. Řekl, že památník československých parašutistů je v kostele svatých. Cyril a Metoděj, stejně jako obě vesnice zahynuly v rukou nacistů (Lidis a Likaki), slouží jako připomínka obtížných období v historii obou zemí a činí současné přátelství ještě cennějším.

Před recepcí na Pražském hradě měli oba prezidenti ve středu večer možnost společně povečeřet na zámku v Lánech. Prezident Zeman uvedl, že jedinou oblastí, ve které v současnosti mezi oběma zeměmi panují neshody, je budoucnost evropské environmentální politiky. Na rozdíl od Německa dává Česká republika přednost využití jaderné energie k dosažení cílů EU v oblasti zelené energie. Mnoho českých energetických odborníků v minulosti varovalo, že česká ekonomika by velmi trpěla, kdyby se musela plně spoléhat na alternativní zdroje energie.

Před dobrodružstvím při stavbě parašutistického památníku položil prezident Steinmeier také věnce na sochy sira Nicholase Wintona, organizátora transportu židovských dětí z Československa před 2. světovou válkou, a prvního československého prezidenta Thomase J. Masaryk.

Má naplánovanou návštěvu pražského Strahovského kláštera a jeho knihovny a setkání s předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu. Čtvrteční program bude zakončen recepcí na německém velvyslanectví pro pozvané hosty.

V pátek bude německý prezident hovořit s premiérem Andrejem Babišem, přičemž se zastaví také ve městě Ústí nad Labem, kde navštíví připravovanou výstavu o česko-německých vztazích.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.