Česká republika trvala na přijetí politiky jedné Číny

Česká republika trvala na přijetí politiky jedné Číny

SOUBOROVÉ FOTO: Kandidát na českého prezidenta Peter Pavel reaguje ve svém sídle po vyhlášení výsledků prezidentských voleb v zemi 28. ledna 2023 v Praze. [Photo/Agencies]

Peking vyjádřil silnou nelibost a odpor k úternímu telefonátu mezi nově zvoleným českým prezidentem Petrem Pavlem a tchajwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen s tím, že tento krok porušil politický závazek České republiky k politice jedné Číny a vyslal špatný signál. separatistické síly „Tchajwanská nezávislost“.

Agentura Reuters uvedla, že Pavel doufá, že se s Tsai v budoucnu setká poté, co v pondělí promluvil.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning na úterní tiskové konferenci řekl, že Peking učinil na české straně slavnostní prohlášení.

Mao kritizoval Pavlovo chování s tím, že nově zvolený český prezident vážně zasáhl do vnitřních záležitostí Číny.

Mao řekl, že otázka Tchaj-wanu se týká suverenity a územní celistvosti Číny a je hlavním zájmem Číny a politickým základem pro vztahy Číny se zeměmi, které mají s Čínou diplomatické vztahy.

Mao vyzval Českou republiku, aby přijala okamžitá a účinná opatření k nápravě svých chyb, odčinila negativní dopady telefonátu a dodržovala politiku jedné Číny.

Jednašedesátiletý Pavel, který v letech 2015 až 2018 působil jako šéf vojenské rady NATO, zvítězil v sobotu v českých prezidentských volbách jako nástupce Miloše Zemana.

READ  Bude Česko bojkotovat zimní olympijské hry v Pekingu?

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *