Česká republika otevírá diplomatický úřad v Jeruzalémě, World News

Česká republika ve středu uvedla, že do své kanceláře v Jeruzalémě přidá diplomatickou přítomnost a v zásadě otevře diplomatický úřad. Stát uvedl, že cílem tohoto kroku je zkvalitnění služeb pro české občany v Izraeli a nepředstavuje otevření nového velvyslanectví.

Česká republika vždy patřila k nejodolnějším podporovatelům Izraele v Evropské unii a její prezident Miloš Zeman podpořil myšlenku přesunu českého velvyslanectví do Jeruzaléma z Tel Avivu. Nebyly však podniknuty žádné kroky.

Izrael uvítal české oznámení. Izrael považuje celý Jeruzalém za své hlavní město. To však většina zemí neuznává.

Palestinci usilují o to, aby východ města, který zajal Izrael ve válce na Středním východě v roce 1967, byl hlavním městem jejich budoucího státu.

Vzhledem k sporné pozici a citlivosti města v izraelsko-palestinském konfliktu otevřela většina zemí s velvyslanectvími v Izraeli své brány ve svém obchodním hlavním městě Tel Avivu.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že zřízení diplomatického úřadu v Jeruzalémě spolu s tamním honorárním konzulátem nesouvisí s probíhajícím mírovým procesem na Středním východě a nepředpokládá jeho výsledky.

Uvedla, že přítomnost diplomata jí umožní provádět více služeb pro české občany, například nahrazovat ztracené dokumenty, což lze v současné době provádět pouze na velvyslanectví v Tel Avivu.

Izraelský ministr zahraničí Gabi Ashkenazi ve svém tweetu na Twitteru uvedl, že hovořil se svým českým protějškem a poblahopřál mu k rozhodnutí, které „potvrzuje naše silné přátelství a naše strategické partnerství“.

(Se vstupem od Reuters)

READ  HOLLIFIELD: Jarní epizoda filmu Nature Run Amuck | zábava

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *