Ve sportovní dotační aféře českého fotbalu se objevují nové důkazy

Ve sportovní dotační aféře českého fotbalu se objevují nové důkazy

Miroslav Pelta, Fotografie: Adam Kibert, Český rozhlas

Přední zpravodajská stanice Českého rozhlasu Radiožurnal odhalila potenciálně škodlivé dokumenty z roku 2015, kdy byly rozdělovány podezřelé dotace. Tyto fotografie ukazují, že lví podíl 100 milionů korun, který měl jít do dětských klubů a sportovních zařízení, připadl několika dalším subjektům.

Z interních dokumentů Českého fotbalového svazu vyplývá, že největší oceněnou částku získaly skupiny blízké bývalému předsedovi svazu Miroslavu Peltovi. jeho mocný zástupce Roman Berbr, současný prezident Plzeňského krajského fotbalového svazu; A hostitelskému týmu bývalého ministra školství Marcela Chládka.

Poslední případ, který dosud nebyl hlášen, se týká Novi Strasse, jednoho z 80 klubů čtvrté ligy. Nějakým způsobem jim byla přidělena podpora ve výši 1 milionu eur, zatímco 75 klubů nedostalo vůbec nic, zatímco čtyři z nich získaly dotace ve výši desítek tisíc korun.

Obrázek: Pixel 2013, Pixabay/CC0

Proč byl tedy Novi Stracheci jediným, komu se dostalo tak velké podpory? Bývalý prezident klubu Vladimír Kozel Radiožurnálu řekl, že si na žádné podrobnosti nepamatuje.

„Nevím. Absolutně netuším. Někdo o tu výhodu musel požádat, protože nám ji dal. Ale to opravdu nemůžu říct. Je skvělé, že jsme ji dostali. Ale říct, že někdo ovlivnil proces je jistě podhodnocení.“ ne“.

Přestože v Novém Strašecí žádný mládežnický projekt neexistuje, získali peníze z podpůrného programu zaměřeného na propagaci sportu dětí. Pan Kozel ale jakékoliv návrhy na zvýhodňování odmítl, přestože prezident klubu byl asistentem ministra školství, mládeže a tělovýchovy Marcela Chládka, který na dotace dohlížel.

READ  Chloe Kim si dává pauzu od soutěže v krasobruslení
Marcel Chládek,  photo: Filip Jandourek,  Czech Radio Marcel Chládek, Fotografie: Filip Jandurek, Český rozhlas

„Ne, neovlivnil žádná rozhodnutí. Chodil sledovat operaci. Ale nic neovlivnil. Alespoň si to nemyslím. Možná jsem naivní. Ale bylo to tak.“

Kozel také nebyl schopen určit, jak tři nejlepší hráči vstoupili do Novi Strasici toho roku a zachránili tým před sestupem do regionální ligy.

Současný prezident klubu Martin Hrbek ale poukazuje na to, že bývalý ministr školství si postavil dům v Novi Strasse, kde žije od vyhození v roce 2015 za údajnou rutinní šikanu podřízených.

„Marcel Chládek měl s městem velké plány. Chtěl, aby Nové Strašecí postoupilo do nejvyšší ligy. Chtěl postavit sportoviště pro děti, nový fotbalový stadion atd. Snažil se nám také pomoci zajistit sponzory.“

Policie rozšiřuje vyšetřování dotačního skandálu. Tvrdí, že pan Pelta nabídl volný byt v Praze náměstkovi ministra školství, se kterým se dohodl na rozdělení kořisti z dotačního programu. Podle Radiožurnálu nové důkazy ukazují, že kluby, které vlastní on a Romain Berber, dostávaly miliony dolarů na dotacích za sporných okolností.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *