EU nabízí Polsku miliony peněz za uhelný důl | Majitel

VARŠAVA, Polsko (AFP) – Evropská unie zahájila proces snižování milionů eur z plateb Polsku, aby pokryla pokuty uložené Varšavě za ignorování soudního příkazu k uzavření uhelného dolu, uvedl ve středu úředník.

Evropský soudní dvůr loni rozhodl, že Polsko musí uzavřít otevřený hnědouhelný důl v Toro nedaleko hranic s Českou republikou. Rozhodla ve prospěch české vlády, která si stěžovala, že povrchový důl odčerpává podzemní vody z obcí na české straně své hranice a zároveň způsobuje prašnost a hluk.

Soud nařídil Polsku platit denní pokutu ve výši 500 000 eur (567 000 USD), pokud bude důl nadále provozovat.

Polská vláda však uzavření dolu odmítla s tím, že je důležité zajistit pro zemi pracovní místa a energii. Řekla, že unijní soud neměl pravomoc uložit pokutu.

Mluvčí Evropské komise Palazzi Ojvari ve středu na tiskové konferenci v Bruselu uvedl, že v úterý vypršela lhůta pro první platbu Polsku a že komise nyní zahajuje „kompenzační řízení“.

Záloha je 15 milionů EUR (17 milionů USD) plus 30 000 EUR úrok.

Ojvari řekl: „Co musí Komise nyní udělat, je určit přiměřenou nebo přiměřenou platbu, na jejímž základě lze vyplatit náhradu.“

Jakmile tak učiní, bude Komise informovat polské orgány a poskytne jim alespoň 10 pracovních dnů na vyjádření.

„Poté úřad příslušnou částku strhne ze stanovené platby,“ dodal.

Polská a česká vláda jednají o řešení problému, ale stále se jim nedaří dosáhnout urovnání.

Minulý měsíc byl do Prahy předvolán nový polský velvyslanec poté, co kritizoval přístup své země ke konfliktu a tvrdil, že na polské straně je arogance a „nedostatek empatie“.

———

Sledujte všechny příběhy AP o otázkách změny klimatu na https://apnews.com/hub/climate.

Copyright 2022 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

READ  Desetitisíce slaví Israel Parade v New Yorku

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *