EU nabízí Polsku miliony peněz za uhelný důl | Majitel

VARŠAVA, Polsko (AFP) – Evropská unie zahájila proces snižování milionů eur z plateb Polsku, aby pokryla pokuty uložené Varšavě za ignorování soudního příkazu k uzavření uhelného dolu, uvedl ve středu úředník.

Evropský soudní dvůr loni rozhodl, že Polsko musí uzavřít otevřený hnědouhelný důl v Toro nedaleko hranic s Českou republikou. Rozhodla ve prospěch české vlády, která si stěžovala, že povrchový důl odčerpává podzemní vody z obcí na české straně své hranice a zároveň způsobuje prašnost a hluk.

Soud nařídil Polsku platit denní pokutu ve výši 500 000 eur (567 000 USD), pokud bude důl nadále provozovat.

Polská vláda však uzavření dolu odmítla s tím, že je důležité zajistit pro zemi pracovní místa a energii. Řekla, že unijní soud neměl pravomoc uložit pokutu.

Mluvčí Evropské komise Palazzi Ojvari ve středu na tiskové konferenci v Bruselu uvedl, že v úterý vypršela lhůta pro první platbu Polsku a že komise nyní zahajuje „kompenzační řízení“.

Záloha je 15 milionů EUR (17 milionů USD) plus 30 000 EUR úrok.

Ojvari řekl: „Co musí Komise nyní udělat, je určit přiměřenou nebo přiměřenou platbu, na jejímž základě lze vyplatit náhradu.“

Jakmile tak učiní, bude Komise informovat polské orgány a poskytne jim alespoň 10 pracovních dnů na vyjádření.

„Poté úřad příslušnou částku strhne ze stanovené platby,“ dodal.

Polská a česká vláda jednají o řešení problému, ale stále se jim nedaří dosáhnout urovnání.

Minulý měsíc byl do Prahy předvolán nový polský velvyslanec poté, co kritizoval přístup své země ke konfliktu a tvrdil, že na polské straně je arogance a „nedostatek empatie“.

———

Sledujte všechny příběhy AP o otázkách změny klimatu na https://apnews.com/hub/climate.

Copyright 2022 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

READ  Moldavsko zůstává neutrální, nehledá zbraně uprostřed války na Ukrajině

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.