Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí stagnuje

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí stagnuje

regionu dnes

Úterý 3. října 2023, 12:10

Ekonomika České republiky ve 2. čtvrtletí 2023 stagnovala, v předchozím odhadu vzrostla o 0,1 % a po vzestupně revidovaném růstu o 0,1 % v předchozím čtvrtletí, ukázala v pátek zveřejněná data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Spotřeba domácností se poprvé za šest čtvrtletí zvýšila, i když mírně (0,2 % vs. -1,3 % v 1. čtvrtletí).

Zvýšily se také vládní výdaje (0,4 % vs. 0,5 %), zatímco zásoby prudce klesly (-5,8 % vs. -13,5 %). Výrazně vzrostly zejména fixní investice (3,4 % vs. -0,4 %), tj. investice do dopravních prostředků, ICT a dalších strojů a zařízení.

Vývoz navíc klesl o 0,5 % (vs. 0,1 % v 1. čtvrtletí), zatímco dovoz klesal rychleji o 1,2 % (-1,4 % v 1. čtvrtletí).

Meziroční údaje odhalily pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,6 %, což je pokles oproti druhému odhadu o 0,4 % a po poklesu o 0,4 % v předchozím období.

Podpořte Budapest Business Journal

Vybudovat žurnalistickou firmu hodno svého jména je nákladná záležitost. Již 27 let se vydavatelé, redaktoři a reportéři Budapest Business Journal snaží přinášet obchodní zprávy, které fungují, informace, kterým můžete věřit, pravdivé, přesné a beze strachu a přízně.

Novinové společnosti po celém světě se snažily najít obchodní model, který by jim umožnil nadále vynikat, aniž by se snížil jejich výkon. V poslední době někteří experimentovali s myšlenkou zapojit své nejdůležitější zúčastněné strany, své čtenáře.

Stejnou možnost chceme nabídnout i našim čtenářům. Zveme vás, abyste nám pomohli dodávat kvalitní obchodní časopis, který potřebujete. Stiskněte naše tlačítko podpory BBJ a můžete si vybrat, kolik a jak často budete své příspěvky posílat.

READ  Americké vízum pro občany České republiky, Estonska, Finska, Řecka a Maďarska

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *