Česká centrální banka opět snižuje základní úrokovou sazbu, aby pomohla ekonomice při zmírnění inflace

Česká centrální banka opět snižuje základní úrokovou sazbu, aby pomohla ekonomice při zmírnění inflace

PRAHA (AP) — Česká centrální banka ve středu potřetí snížila svou základní úrokovou sazbu kvůli klesající inflaci a snaze pomoci ekonomice.

Snížením o půl procentního bodu se úroková sazba snížila na 5,75 %. Tento krok očekávala většina analytiků.

Banka začala snižovat výpůjční náklady o čtvrtinu bodu 21. prosince, což znamená první snížení od 22. června 2022. Následovalo snížení o půl procentního bodu 8. února.

Inflace podle Českého statistického úřadu klesla z 15,1 % v roce 2022 na 10,7 % v roce 2023 a v únoru meziročně klesla na 2,0 % v souladu s cílem banky.

Česká ekonomika se za poslední tři měsíce roku 2023 propadla o 0,2 %.

Rozhodnutí české banky přichází v době, kdy hlavní centrální banky po celém světě debatují o tom, kdy začít snižovat výpůjční náklady.

Rozhodnutí české banky přichází v době, kdy se centrální banky po celém světě, včetně Federálního rezervního systému USA, snaží zjistit, zda byla toxická inflace pod kontrolou, než začnou snižovat sazby – takže je pro spotřebitele a podniky levnější si půjčovat a utrácet. Investice.

Evropská centrální banka ponechala 7. března svou klíčovou úrokovou sazbu na rekordním maximu 4 % a prezidentka ECB Christine Lagardeová navrhla, že by tolik očekávané snížení nákladů na půjčky mohlo počkat až do června.

Ve Spojených státech ekonomové obecně očekávají, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby poprvé v červnu.

READ  Tweets - Obrázky - Ministryně obrany Jana Černochová se zúčastnila pietního aktu kladení věnců na hřbitově neznámého vojína [Image 9 of 26]

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *