Byly objeveny vzácné důkazy, že se dinosauři živili savci

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o úžasných objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Někdy v období křídy, před 120 miliony let, bručel další dinosaurus – malý savec velikosti myši. A stále tam.

Hledač s ostře strakatýma očima Savčí noha zachovaná ve zkamenělých útrobách Microraptor zhaoianus, Terapie peřím méně než metr (3 stopy).

„Nejdřív jsem tomu nevěřil. Uvnitř kostry druhu byla dokonale zachovaná malá savčí noha podobná hlodavcům, asi 1 centimetr (0,4 palce) dlouhá,“ řekl Hans Larsson, profesor biologie na Redpath. Muzeum na McGill University v Montrealu, Microraptor. Larson na fosilii narazil při návštěvě muzejních sbírek v Číně.

„Tato zjištění jsou jediným důkazem, který máme o konzumaci potravy těchto dávno vyhynulých zvířat – a jsou výjimečně vzácná,“ uvedl Larson v tiskové zprávě.

Výzkum publikovaný v Journal of Vertebrate Paleontology 20. prosince řekl, že se jedná pouze o 21. příklad zkamenělého dinosaura, u kterého se zachovalo poslední jídlo.

Je vzácné, že v nabídce najdete savce. V současné době je ve fosilních záznamech pouze jeden další podobný příklad.

„Už známe zachovalé exempláře Microraptorů s částmi ryby, ptáka a ještěrky v žaludku. Tento nový objev přidává do jejich stravy malého savce, což naznačuje, že tito dinosauři byli spíše oportunisté než vybíraví.“

„Vědět, že Microraptor byl obecný masožravec, dává nový pohled na to, jak starověké ekosystémy fungovaly, a pohled na úspěch těchto malých, opeřených dinosaurů,“ vysvětlil.

Obecní predátoři, jako jsou lišky a vrány, jsou důležitými stabilizátory v dnešních ekosystémech, uvedla tisková zpráva, protože mohou lovit mnoho druhů. Podle výzkumu je Microraptor prvním známým příkladem generalistického masožravce V době dinosaurů.

Ostatní dinosauři mohli být z rodiny therapodů, která zahrnovala Tyrannosaurus rexMohou také sdílet podobnou stravu, uvedla studie.

Fosilie Microraptora byla objevena v bohatých fosilních nalezištích Liaoning v severovýchodní Číně na počátku 21. století. Exemplář, který má na křídlech a nohách peří, byl jedním z prvních objevených opeřených dinosaurů.

Spoluautor studie Dr. David Hone, čtenář zoologie, Queen Mary University of London, v prohlášení.

„Tato studie vykresluje obraz fascinujícího okamžiku v čase – jeden z prvních záznamů dinosaura, jak pojídá savce – i když to nebylo tak děsivé jako cokoliv jiného v Jurském parku.“

READ  Země překonala rekord v nejkratším dni od vynálezu atomových hodin

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *