Byla nalezena vzácná planeta dvakrát větší než Země, kterou by mohl zcela pokrýt oceán

Byla nalezena vzácná planeta dvakrát větší než Země, kterou by mohl zcela pokrýt oceán

Vzácná planeta byla objevena stovky světelných let daleko a mohla by být klíčem k našemu pochopení planetárních formací tam venku ve vesmíru.

Bylo objeveno více než 5300 exoplanet, ale jen málo z nich odpovídá popisu nově zaznamenané TOI-733b.

TOI-733b, nalezený ve vzdálenosti 245 světelných let, je téměř dvakrát větší než Země a obíhá kolem Slunce o něco menší než naše vlastní.

Přestože existuje mnoho exoplanet, existuje překvapivě malý počet mezi jedenapůlnásobkem průměru Země a dvojnásobnou velikostí, díky čemuž jsou pro vědce zajímavé.

předplatné Do našeho nového bezplatného týdenního zpravodaje od Indy100

Výzkum provedl tým astronomů pod vedením Iskry Georgievy z Chalmers University of Technology ve Švédsku. K vydání byla přijata v r Astronomie a astrofyzika.

Tým se zaměřil na TOI-733b poté, co byla data o planetě shromážděna teleskopem NASA TESS.

iStock

Hustota planety naznačuje dvě věci – buď je zcela pokryta vodou, nebo zcela ztratila atmosféru.

Důkazy ukazují na myšlenku, že atmosféra TOI-733b se pomalu vyčerpává. To je způsobeno blízkostí planety ke své hvězdě, kterou oběhne za pouhých 4,9 dne. Pokud bude atmosféra spálena, znamená to, že by se mohla brzy proměnit v kamennou planetu.

Další možností je, že planeta ztratila vodík a helium, přičemž si zachovala atmosféru plnou vodní páry.

„Odpověď na otázku, zda TOI-733b má sekundární atmosféru nebo je oceánskou planetou, se scvrkává na rozlišení mezi planetou podobnou Neptunu, která ztratila ~ 10 procent svého H/He, aby za sebou zanechala páru atmosféry těžších těkavých látek.“ a ten, který se zformoval a zůstal neporušený.“ relativně po celou dobu svého vývoje.

„I když to přesahuje rámec tohoto článku, nalezení odpovědi na tuto otázku bude mít široké důsledky pro naše chápání exoplanet.“

READ  Hubble detekuje 'excentrický' starburst

Tým pokračoval v psaní: „Podle všech účtů se TOI-733 b zdá být zajímavou planetou a má potenciál být malou, ale zásadní součástí řešení větších záhad exoplanetové vědy.

„Se stále narůstajícími hloubkovými teoretickými analýzami a příslibem následných kroků ve vysokém rozlišení ze strany současných a nadcházejících zařízení se zdá, že jsme na správné cestě k nalezení odpovědí na klíčové otázky související s formováním a evolucí planet.“

Podělte se o svůj názor v našich demokratických zprávách. Kliknutím na ikonu hlasování v horní části stránky pomůžete zvýšit tento článek v žebříčku indy100.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *