Britské královské letectvo se účastní největšího výsadku pomoci do Gazy

Britské královské letectvo se účastní největšího výsadku pomoci do Gazy
  • Napsal James Landale
  • Diplomatický zpravodaj v Gaze

Video vysvětlení,

Sledujte: 14 letadel z devíti zemí shodilo 10 tun pomoci

A za pár sekund je po všem. Letadlo zpomalí, zvedne nos a z otevřené rampy vzadu se vysune 12 perfektně zabalených palet s humanitární pomocí.

Před minutou tam bylo 10 tun jídla a vody a za další se v jihozápadním vánku jemně slétali na padácích a přistávali na severním pobřeží Gazy.

Zdá se to jednoduché a přímočaré. Doručování pomoci letecky však není vůbec jednoduché. To zdaleka není kontroverzní.

Jednalo se o největší koaliční výsadek války: 14 letadel z devíti zemí dodávajících pomoc. Objem dodávky byl načasován na konec ramadánu.

Na vojenské letecké základně východně od Ammánu, jordánského hlavního města, jsme sledovali, jak posádka letadel z Velké Británie, USA, Nizozemska, Německa, Egypta, Indonésie, Spojených arabských emirátů a Francie byla informována o vývoji jejich jordánskými protějšky. Potřebují vědět, kdo co a kde dělá, protože vzdušný prostor nad Gazou je malý.

Každá země má svou vlastní spádovou zónu a svůj vlastní způsob poskytování pomoci. Celý proces organizují Jordánci, ale vše musí podepsat Izraelci. Pokud izraelská armáda řekne ne, letadla nevzlétnou.

Turci se dnes chystali ke koalici připojit, ale na poslední chvíli byli zachyceni.

Pomoc je naskládána v rozlehlých otevřených stodolách: hromady mouky, cukru, rýže, fazolí, luštěnin, oleje a vody. Spojené království má svůj vlastní koutek, kde britští příslušníci a ženy – jak z RAF, tak ze 47. letecké dispečerské perutě Royal Logistics Corps – pečlivě balí své palety.

Vše je pečlivě zváženo – každé balení nesmí být příliš lehké ani příliš těžké. Vše je záměrně zabaleno, aby nedošlo k poškození při kolizi. Šňůry a popruhy jsou přesně změřeny a na svém místě. Několik dárků bylo pečlivě zabaleno. Celá věc sedí na silném listu překližky.

Komentář k fotce,

RAF používá jeden ze svých největších dopravních letadel, A400M

Vysokozdvižné vozíky nakládají palety na A400M, jedno z největších dopravních letadel RAF – nástupce méně často se vyskytujícího Hercules C130. Každý kontejner klouže po odvalovací dráze na povrchu letadla. Provádí se časté kontroly, aby se zajistilo, že se nezaseknou.

Vzlétli jsme a po 40 minutách jsme dosáhli přistávací zóny. Zde je další komplikace.

RAF obvykle shazuje pomoc ve výšce až 400 stop, ale Izraelci stanovili, že tak činí ve vzdálenosti nejméně 2000 stop. To znamená, že deštníky mají dlouhou dobu, než je vítr odhodí z kurzu. Proto některé výsadky v posledních týdnech přistály na moři.

Piloti nás během našeho letu varovali, že kontejnery shodí nad mořem, ale jihozápadní vánek je vrátí zpět na břeh. A přesně to se děje. Práce je hotová a jdeme domů.

Takže nic z toho není snadné. Pravděpodobnost chyby je vysoká. To také není dobrý způsob, jak poskytnout pomoc.

Let RAF nesl asi 10 tun pomoci. To je méně, než dokáže jeden kamion převézt přes hranici po zemi. Je to tedy obrovské úsilí a náklady, ale jeho dopad je marginální.

Britská armáda to ví. Ale velitel letky Lucy Pleyle, velitel odřadu v Ammánu, řekl, že kumulativní efekt se začíná projevovat, za poslední měsíc bylo dodáno asi 1500 tun pomoci.

„Jde o trvalé úsilí,“ řekla. „Jsme tu tři týdny a neustále dodáváme pomoc.

„Lidé v Gaze jsou velmi vděční za úsilí, které vynaložíme. Budeme pokračovat v plnění a doručování, dokud jim nebudeme moci dát více.“

Některé mezinárodní humanitární skupiny tvrdí, že tyto lety jsou pro show, aby navodily iluzi, že některé země přispívají k humanitárnímu úsilí. Říkají, že výsadky jsou symbolem selhání při poskytování pomoci jinými prostředky, což odvádí pozornost od tohoto úsilí. Oprávněně tvrdí, že výsadky jednoduše nesplní potřeby na zemi.

Neexistuje žádný způsob, jak organizovat distribuci na zemi. Někteří Gazané byli rozdrceni během tlačenice na plošiny. Jiní se utopili, když se snažili chytit ty, kteří přistávají v moři. Někteří byli dokonce zraněni, když kontejnery spadly na budovy.

Posádky letadel zde v Jordánsku však trvají na tom, že dělají rozdíl, že zaplňují mezeru – alespoň při absenci dostatečné pomoci přijíždějící po zemi nebo po moři.

Praporčík Adrian Debs řekl: „Není to moc – ale počítá se to úsilí, jako u každé malé pomoci. Jsem velmi hrdý a šťastný, že se mohu zúčastnit tohoto typu mise.“

READ  Macron uznává strašlivou odpovědnost Francie za genocidu ve Rwandě

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *