Boston Symphony Orchestra, tanečníci vystupují v pátek v Tanglewoodu „Appalachian Spring“.

Boston Symphony Orchestra, tanečníci vystupují v pátek v Tanglewoodu „Appalachian Spring“.

Americký průkopnický duch hudby a tance se tento týden představí v Tanglewoodu.

V pátek ve 20 hodin vystoupí Boston Symphony Orchestra – pod vedením Xian Zhang a Nimbus Dance „Apalačské jaro“, strhující hudební opus vytvořený Aaronem Coplandem v roce 1944.

Copeland původně napsal hudbu ke stejnojmennému baletu Marthy Grahamové. BSO zahraje rozmáchlou hudbu Copelanda a Nimbus Dance oživí Grahamova mocného choreografického ducha.

Umělecký ředitel a zakladatel Nimbus Dance Samuel Pott choreografii tance, který se hraje na pódiu pátek s BSO. Ale nebojte se, fanoušci Marthy Grahamové. Můžete očekávat, že uvidíte mnoho stejných rozmáchlých, povznášejících pohybů, kterými je Graham známý v „Appalačském jaru“. Na jevišti nemusí být dostatek místa pro farmu, protože tanečníci se o prostor musí dělit s orchestrem.

Butt zná dobře Grahamovu choreografii. Před založením Nimbus Dance v New Jersey v roce 2005 byl Butt sólistou Martha Graham Dance Company, kde tančil mnoho z Grahamových slavných rolí, včetně The Peasant v „Appalachian Spring“.

Na pátečním večerním koncertu BSO zazní i další klasické americké dílo – Symfonie č. 9 Antonína Dvořáka, známá jako „Novosvětská symfonie“, Dvořák složil hudbu v roce 1893 ve Spojených státech.

Symfonie českého skladatele dokonale vystihuje úžas a úžas americké lidové hudby a. Oživuje také doširoka otevřené prostory naší země, zejména na Středozápadě, kde Dvořák symfonii dokončil v Iowě. Není divu, že astronaut Neil Armstrong si s sebou na misi Apolla 11 na Měsíc v roce 1969 vzal nahrávku Dvořákovy symfonie.

Sobotu a neděli si v Tanglewoodu užijí i fanoušci oblíbené klasiky.

V sobotu ve 20 hodin uvede BSO pod dirigentem Davidem Afkhamem dvě díla Wolfganga Amadea Mozarta a Richarda Wagnera „Siegfried“ Idyll.

Nezaměňovat s Wagnerovou šestihodinovou operou „Siegfried“, napsal Wagner dvacetiminutovou „Idylu“ na oslavu narozenin své ženy. Části „Idyly“ byly nakonec začleněny do Wagnerovy monumentální opery. Ale nemusíte vědět všechno o Siegfriedově hrdinském boji, abyste ocenili tento melodický hudební kousek.

READ  Animoca Brands přináší MotoGP ™ Ignition do blockchainu Flow a oznamuje prodej prvních akvizic společnosti NFT.

Mozartovými díly na sobotním programu BSO jsou Klavírní koncert č. 25 s klavíristou Martinem Helmchenem, následovaný Mozartovou Symfonií č. 41.

Mozart zkomponoval svůj Velkolepý program pro klavírní koncert v roce 1786 „na konci“ své kariéry ve věku třiceti let. (Dožil se pouhých pětatřiceti let.)

Stejně jako mnoho Mozartových nejlepších skladeb i Klavírní koncert č. 25 obsahuje oslnivé pasáže, chytlavé melodie, jaké by si Beatles přáli napsat, a vzkvétá (zejména ve druhé větě), které sahají do našich nejhlubších prázdnot.

Mezi fanoušky nejoblíbenější a nejobdivovanější je Mozartova Symfonie č. 41. Tento kus, napsaný v roce 1788 a známý jako symfonie „Jupiter“ (hudební propagátor symfonie ji pojmenoval po římském bohu Jupiterovi), vyletěl do stratosférických výšin. Úvodní melodie je kouzelná. Druhá věta je bolestivá, následuje okouzlující třetí věta a vzrušující závěrečná věta. Není divu, že tato symfonie je široce považována za jednu z největších hudebních děl, která kdy byla napsána.

Koncert BSO v neděli odpoledne v Tanglewoodu představuje celoamerický program se třemi různými díly tří různých amerických skladatelů pod vedením Maestra Thomase Wilkinse.

Prvním dílem nedělního programu je „Ballade in A Minor“ od Samuela Coleridge Taylora. Složeno v roce 1898 na doporučení Edwarda Elgara (kterého Coleridge nazval Taylor, tehdy 22, „nejinteligentnějším chlapíkem mezi mladými muži“), složeno v roce 1898 Na objednávku hudebního festivalu v Anglii na radu Edwarda Elgara – Taylorovo mistrovské dílo stále vypadá svěží a inovativní o více než století později.

Dále BSO a Jeff Midkiff předvedou Midkiffův koncert pro mandolínu „From The Blue Ridge“. Je vzácné vidět sólistu předvést svou vlastní skladbu. Ještě vzácnější je koncert mandolíny. Ale nedokážu si představit dokonalejší prostředí pro Midkiffa a jeho BSO, aby mohli předvést jeho relativně nové dílo (poprvé složeno v roce 2011), než uprostřed krásného Tanglewood Hills.

READ  Chew This Up: Nová pizza přichází do české vesnice, nové mexické jídlo přichází do Fairfaxu

Posledním kusem programu je Suita Duka Ellingtona z „The River“, větší dílo, které Ellington vytvořil v roce 1970 jako balet pro American Ballet Theatre, které také objednalo choreografa „The River“ Alvina Alleyho.

Kousek Ellington je inspirován pohybem vody a tento pocit hybnosti vpřed můžete slyšet v celém Ellington Charm.

BSO, Nimbus Dance a vůdce Xian Zhang Appalachian Spring a Other Acts vystoupí v pátek 21. července ve 20:00 v Tanglewood v Lenoxu. Více informací o vstupenkách na koncert 21. července naleznete zde.

BSO, dirigent David Afkham a klavírista Martin Helmchen zahrají díla Wagnera a Mozarta v sobotu 22. července ve 20:00 v Tanglewoodu v Lenoxu. Více informací o vstupenkách na koncert 22. července naleznete zde.

BSO, dirigent Thomas Wilkins a mandolinista Jeff Midkiff vystoupí v neděli 23. července ve 14:30 v Tanglewoodu v Lenoxu Coleridge-Taylor, Midkiff a Ellington. Více informací o vstupenkách na koncert 23. července naleznete zde.

Kompletní letní rozvrh Tanglewood najdete zde.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *