Bombardování v Doněcku na Ukrajině zabilo 27 lidí, uvedli rusky podporovaní úředníci

Nejméně 27 lidí zahynulo v neděli, když granáty zasáhly Ruskem kontrolovaný region na východě Ukrajiny, uvedli místní představitelé a ruské ministerstvo zahraničí.

Úřady ve městě Doněck obvinily z útoků ukrajinskou armádu s tím, že střely dopadly v přeplněné nákupní zóně ve čtvrti Tekstilčik. Podle Denise Pušilina, Moskvou jmenovaného prezidenta odtržené Doněcké lidové republiky, bylo při útoku zraněno 25 lidí.

Pušilin v příspěvku na aplikaci Telegram uvedl, že na Doněck byly vypáleny dělostřelecké granáty ráže 155 mm a 152 mm ze dvou oblastí západně od města poblíž frontové linie. Od Kyjeva nebyl žádný okamžitý komentář a Washington Post nemohl obvinění okamžitě ověřit.

Obrázky z následků stávky ukázaly těla na zemi a ve sněhu, některé zakryté přikrývkami nebo ležící vedle ovocných beden. Části nedaleké budovy byly vážně poškozeny a výbuch zčernal okolí. Zdá se, že důstojníci z ruského vyšetřovacího výboru inspekci scény a nesení obětí.

Ruské ministerstvo obrany v prohlášení označilo incident za „brutální teroristický útok“ a uvedlo, že byl proveden za použití „zbraní poskytnutých Západem“.

Ruská kampaň těžkých leteckých úderů a bombardování také zabila tisíce civilistů po Ukrajině. Rusko vtrhlo do země v roce 2022 a nelegálně anektovalo některé regiony včetně Doněcka, kde pod ruským krytím léta operují promoskevští separatisté.

Od invaze Ukrajina získala zpět část území od ruských sil, ale frontové linie jsou nyní z velké části zmrazeny, protože konflikt je na mrtvém bodě.

V posledních týdnech se obě strany spoléhaly na raketové útoky s dlouhým dosahem, včetně masivního ruského bombardování ukrajinských měst 29. prosince. Další den zabil společný útok na ruské město Belgorod nejméně dvacet lidí. Lidé, při útoku, který úřady také obviňovaly z Ukrajiny.

READ  Zelení v Německu si vybrali Burbocka jako kandidáta na dalšího kancléře

2. ledna ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Rusko od bombardování 29. prosince použilo při útocích na Ukrajinu téměř 300 raket a více než 200 dronů – což je taktika, která by mohla vyčerpat kyjevskou protivzdušnou obranu.

Bushelin v neděli řekl, že Kongo Demokratická republika bude mít pro oběti den smutku.

Ilyushina informovala z Lotyšska v Rize.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *