Česká republika poskytuje první dar od Evropské unie na bariéru mezi Litvou a Běloruskem

VILNIUS (Reuters) – Česká republika se stala prvním členským státem Evropské unie, který přispěl Litvě penězi na vybudování bariéry podél hranic s Běloruskem uprostřed nárůstu imigrace a blížících se ruských vojenských cvičení.

Český dar v hodnotě půl milionu eur přichází v době, kdy Litva tlačí na Evropskou unii, aby financovala tři metry vysoký plot, který se bude prodlužovat o více než 500 kilometrů (315 mil) za cenu zhruba 152 milionů eur .

Evropská unie obvinila běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z deportace migrantů z Blízkého východu a jejich posílání do Evropské unie jako odplatu za sankce uvalené na jeho zemi za porušování lidských práv.

„Je logické, že potřebujeme lepší ochranu vnějších hranic Evropské unie, a musíme plně podporovat ty členské státy, včetně Litvy, které jsou připraveny dělat svoji práci a chránit vnější hranice,“ uvedl český ministr zahraničí Jakob Kolhanek. řekl ve Vilniusu. Úterý, oznámení daru ve výši 13,5 milionu Kč (530 tisíc eur).

„Lukašenkovy drzé akce vyžadují dodatečné sankce proti běloruskému režimu,“ řekl novinářům.

Litva letos přivítala více než 4 000 imigrantů, ve srovnání s 81 předloni. Polsko a Lotyšsko také zaznamenaly nárůst počtu imigrantů z Běloruska.

Polsko ve čtvrtek vyhlásilo výjimečný stav ve dvou regionech hraničících s Běloruskem, a to po nárůstu nelegální imigrace, kterou Varšava vinila ze svého souseda, a v rámci přípravy na tento týden cvičení Rusko-Bělorusko „Zapad-2021“. Přečtěte si více

Další hlášení od Andriose Setase ve Vilniusu; Úpravy Angus McSwan

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

READ  Týden začíná rezignací kabinetu, který čeká více

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *