Biden hostí nejvyššího čínského diplomata před nadcházejícím setkáním Si Ťin-pchinga

Biden hostí nejvyššího čínského diplomata před nadcházejícím setkáním Si Ťin-pchinga

Prezident Biden se v pátek setkal s nejvyšším čínským diplomatem, aby se připravil na plánované setkání Bidena s prezidentem Si Ťin-pchingem příští měsíc, protože vztahy mezi Washingtonem a Pekingem zůstávají napjaté.

Uprostřed přátelského rozhovoru o spolupráci mezi Spojenými státy a Čínou zakončil úředník Wang Yi svou návštěvu Washingtonu. Během třídenní cesty se diplomat také dvakrát setkal s ministrem zahraničí Antonym Blinkenem a s poradcem pana Bidena pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem. Američtí představitelé uvedli, že schůzky trvaly asi deset hodin.

Cesta pana Wanga byla připomínkou toho, že i když se Bidenova administrativa snaží zvládnout novou krizi na Blízkém východě, její nejvyšší představitelé se nadále soustředí na svou nejvyšší dlouhodobou zahraničněpolitickou prioritu: řízení vztahů s Čínou.

Tyto vztahy byly v poslední době charakterizovány napětím v otázkách, jako je čínská špionáž a americká omezení vývozu technologií do Číny. Těžce byly testovány loni v únoru, kdy čínský špionážní balón přeletěl Spojené státy, než byl sestřelen americkou stíhačkou u pobřeží Severní Karolíny.

Představitelé Bidenovy administrativy však tvrdí, že spolupráce s Čínou zůstává zásadní v otázkách, jako jsou klimatické změny a umělá inteligence, a že dialog by mohl snížit riziko konfliktu ohledně územního nároku Číny na demokratický ostrov Tchaj-wan.

Za tímto účelem v posledních měsících cestoval do Číny průvod vysokých amerických úředníků, včetně pana Blinkena, ministryně financí Janet L. Yellen a ministryně obchodu Gina Raimondo. Pan Sullivan se v posledních měsících setkal s panem Wangem dvakrát.

Krátké prohlášení vydané Bílým domem v pátek zdůraznilo témata spolupráce. Řekla, že pan Biden řekl panu Wangovi, že jejich země „potřebují zodpovědně řídit konkurenci ve vztahu a udržovat otevřené komunikační linky“ a „spolupracovat na řešení globálních výzev“.

Nemluvilo se jen o spolupráci: Vysoký americký představitel, který hovořil pod podmínkou anonymity, aby diskutoval o citlivé diplomacii, řekl, že pan Blinken naléhal na pana Wanga v záležitostech, včetně lidských práv v čínské provincii Sin-ťiang a čínské vojenské činnosti v regionu. . Jihočínské moře, Východočínské moře a Američané zadržovaní v Číně.

READ  Olympiáda 2022: Živé aktualizace – The New York Times

Představitelé také vedli „upřímné, konstruktivní a věcné diskuse“ o otázkách, jako je konflikt mezi Izraelem a Hamasem a Ukrajinou a Tchaj-wanem, shrnuje tříhodinové setkání pana Sullivana.

Schůzky se konají pouhé dva týdny před očekávaným setkáním mezi Bidenem a Si Ťin-pchingem na okraj summitu o asijsko-pacifické hospodářské spolupráci v San Francisku v polovině listopadu. Oba muži se naposledy setkali v listopadu loňského roku na okraj summitu G20 na Bali v Indonésii.

Ryan Haass, bývalý ředitel Národní bezpečnostní rady pro Čínu v Obamově Bílém domě, řekl, že návštěva pana Wanga pomůže utvářet program očekávané schůzky mezi panem Bidenem a panem Xi příští měsíc.

„Obnovení diplomatické angažovanosti sníží riziko chybného odhadu, vytvoří prostor pro zvládání stresu ve vztahu a zajistí, že Si Ťin-pching bude muset čelit americké artikulaci jejích cílů a priorit, když utváří své názory na americké záměry vůči vztahu,“ pan Haass řekl. Řekl.

Přestože američtí představitelé tvrdí, že se připravují na schůzku mezi panem Si a panem Bidenem, Peking nepotvrdil účast pana Si na listopadovém summitu – možná částečně proto, aby se vyhnul ostudě, pokud další exploze ve vztazích mezi USA a Čínou povede ke zrušení. . Yun Sun, vedoucí pracovník Stimsonova centra, řekl:

Čínští představitelé zuřili, když Blinken na poslední chvíli zrušil plánovanou návštěvu Pekingu poté, co špionážní balón vyvolal národní pobouření. (Pan Biden řekl, že balón „sešel z kurzu“ a že pan Xi si nebyl vědom jeho dráhy letu. Pan Blinken nakonec let uskutečnil v červnu.)

Navzdory této plachosti paní Sun řekla, že pan Xi může být dychtivý uspořádat schůzku v naději, že svým lidem dokáže, že je světovým vůdcem nejvyššího postavení – i když má Peking malá očekávání ohledně řešení konfliktů, jako jsou Spojené státy. omezení jaderné energie. A exportovat polovodičové čipy do Číny, aby pomohla udržet převahu Ameriky v oblasti umělé inteligence a dalších pokročilých technologií.

READ  Králova korunovace: 3 koruny, 2 vozy a kratší cesta

Představitelé Bidenu ze své strany doufají ve stabilní vztah před volbami v roce 2024. Kromě jiného chtějí pomoci Pekingu omezit vývoz chemikálií používaných k výrobě fentanylu do Mexika a omezit ruské stíhání války na Ukrajině.

Pan Wang během své návštěvy nepřijímal otázky novinářů. V krátkých poznámkách před schůzkou s panem Blinkenem řekl, že cílem jeho jednání ve Washingtonu bylo „stabilizovat vztahy mezi Čínou a USA“.

Zdálo se, že naznačoval, že vztah byl narušen otevřenými čínskými jestřáby a řekl, že „čas od času se objeví nějaké protichůdné hlasy“.

Dodal, že když se to stane, „Čína řeší záležitost klidně, protože vidíme, že co je správné a co špatné, není určeno tím, kdo má nejsilnější ruku nebo nejhlasitější hlas.“

Pan Wang byl v lednu jmenován ředitelem Ústředního výboru pro zahraniční věci Komunistické strany Číny. Jeho titul byl v červenci rozšířen o ministra zahraničí po záhadném zmizení jeho předchůdce ve funkci Chen Ganga, který tuto funkci zastával jen několik měsíců, než byl bez vysvětlení odvolán.

Navzdory přívalu diplomacie na vysoké úrovni paní Sun řekla, že vztahy mezi Spojenými státy a Čínou zůstávají napjaté. „Otázka je, jak dlouho to bude trvat. „Tomu se neříká zlepšení vztahů,“ dodala. „Slovo, které slyšíte, je stabilita, slovo „zlepšení“ od nikoho neslyšíte.“

Tento názor zopakoval Global Times, celostátní noviny přidružené ke komunistické straně, v článku stav Ohledně cesty pana Wanga řekl, že ačkoli „současné interakce lze považovat za pozitivní signál pro vztahy mezi Čínou a USA, politika USA vůči Číně se nadále zaměřuje na ‚omezování a potlačování‘“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *