Autor knihy „Lovci kaktusů“ Jared Margulis hovoří o nelegálním obchodu s mízou

Autor knihy „Lovci kaktusů“ Jared Margulis hovoří o nelegálním obchodu s mízou

na polici

Pytláci kaktusů: Touha a zánik v nelegálním obchodu se sukulenty

Napsal Jared D. Margulies
University of Minnesota: 392 stran, 25 $

Pokud si zakoupíte knihy propojené s našimi stránkami, The Times mohou získat provizi Bookshop.orgjejíž poplatky podporují nezávislá knihkupectví.

V roce 2022 byl Jihokorejec Byungsoo Kim odsouzen na dva roky do federálního vězení za pytláctví více než 3000 sukulentů ze státních parků v severní Kalifornii. Odsouzení bylo vzácným příkladem snahy o legalizaci a stíhání pytláctví ohrožených rostlin. Zdůrazňují také globální obchod a posedlost – vzpomeňte si na „The Orchid Thief“ Susan Orleanové v globálním měřítku a s více špičatým lomem.

v „Lovci kaktusů„Touha a zánik v nezákonném obchodu se sukulenty,“ popisuje Jared D. Margolis se zabýval případem Kim (ve kterém hrál malou roli) a širším fenoménem pytláctví a sběratelství kaktusů. Během toho zkoumá šíření fám (ne, rostliny nejsou skvělé čističky vzduchu), podivnou lásku ke kaktusům za železnou oponou a povahu touhy samotné. Ve svém rozhovoru s The Times, který byl upraven pro prostor a srozumitelnost, mluvil Margolis o knize prostřednictvím videa z Tuscaloosy v Alabamě, kde je odborným asistentem geografie na University of Alabama.

Kde se vzal váš zájem o kaktusy?

Spousta sběratelů, se kterými trávím čas, když na ně popostrčíte a zeptáte se jich: „Kde to pro vás všechno začalo?“ Řeknou něco jako: „Když mi bylo 11 nebo 12, máma mi dala kaktus.“ To platí i pro mě. Ale můj bratr ten kaktus vyhodil z okna asi rok poté, co jsem ho dostal. Možná existuje příliš vytrvalý způsob, jak říct: „Ach, byla celá moje touha zredukována na otázky o kastrační úzkosti projevené v kaktusu, který můj starší bratr vyhodil z okna?“ Možná to byl latentní zájem, který jsem měl dlouhou dobu a nevěděl jsem.

Jared D. Margolis, autor knihy „The Cactus Hunters“ v Minas Gerais v Brazílii, se dívá na vzácný strom Uebelmannia buiningii.

(S laskavým svolením Jareda D. Marguliese)

Pro tuto knihu jsem cestoval do Kalifornie, Brazílie, Mexika, Koreje a České republiky. Jak rozšířený je tento fenomén?

READ  Trailer k 3. sezóně 'Tom Clancy's Jack Ryan'

v Jižní Afrika Nyní dochází k explozi v nelegální sklizni řady různých druhů sukulentních rostlin. Je to opravdu vážný problém – mnoho z nich je nyní ve volné přírodě pravděpodobně vyhynulé. Navštívil jsem jihoafrické úřady a viděl jsem tisíce rostlin v kartonových krabicích zabavených a zabavených nelegálním kombajnům. Ve východní Asii, Spojených státech a Evropě je velká poptávka. Peru a Chile jsou v současnosti také obrovská místa pro nelegální sklizeň aloe. Je to opravdu dost univerzální.

Signalizovalo odsouzení Byungsoo Kim změnu v reakci donucovacích orgánů na pytláctví?

Odsouzení bylo skutečně vážné a zcela úmyslné. Snažili se upozornit potenciální kombajny, že Spojené státy začnou brát pytláctví rostlin vážně jako druh zločinu proti divoké zvěři. Myslím, že je vždy těžké přimět lidi, aby se starali o rostliny. Ale teď dělám projekt o nelegální sklizni mucholapky Venuše v Severní Karolíně a od roku 2015 je trestné brát mucholapky Venuše z veřejných pozemků. Nejsem příznivcem kriminalizace jako reakce na tyto obchody. Ale vidíte, že zájem o to je větší než před 10 lety.

Navzdory vašemu postoji proti kriminalizaci jste byli požádáni, abyste sloužili jako odborný svědek a určili cenu Kimova pytláctví v severní Kalifornii – přibližně 150 000 dolarů. Chtěli byste si to zopakovat?

Nevím, jestli bych to udělal. Byla to pro mě těžká zkušenost s učením. To, co Kim udělala, bylo opravdu špatné. Způsobilo to obrovské škody. Tedy ne že bych s ním sympatizoval, ale nemyslím si, že kriminalizace je ten správný přístup.

No a co?

Bylo odvedeno určité úsilí pro přemýšlení o formách rehabilitace, které způsobují, že lidé rozvíjejí empatii pro svou destruktivní činnost. Mnoho z těchto lidí, kteří se při tom chytí, jsou odborníci na mnoho z těchto rostlin. Je zajímavé spekulovat, jak by to mohlo být využito k prospěchu, spíše než k poškození ochrany životního prostředí.

Velká, krásná a vzácná sukulentní rostlina na jihokorejském trhu.

Drahocenný Dudleya pachyphytum, endemický na ostrově v Mexiku, na trhu v Jižní Koreji, kde bují prodej vařené šťávy. (Cedule s rostlinou říká „Vidět pouze svýma očima.“)

(S laskavým svolením Jareda D. Marguliese)

Věci, které sběratele zajímají, se zdají být různé. Někdy je to kvůli jejich „atraktivitě“, jejich domnělým léčitelským schopnostem nebo jejich divokému stavu.

READ  Recenze filmu '65': Adam Driver bloudí prehistorickou pustinou

Myslím, že běžná věc je libovůle. Skutečný důraz je kladen na estetiku, ale estetika se mění. Právě teď se například v Jižní Africe hodně zaměřujeme na sukulenty. O tyto druhy je teď v Koreji rozhodně velký zájem, ale když se lidí začnete ptát, odkud rostliny pocházejí, na cokoli o jejich historii nebo kdo je pojmenoval a sbíral, v Koreji jsem zatím žádného sběratele nepotkal. Korea, která se o takové věci vůbec zajímá. Zatímco v USA a Velké Británii jsou lidé posedlí původem a linií. „Toto je čtvrtá generace potomků rostliny, kterou tento sběratel přinesl v roce 1807.“

Píšete o tom Karlem Mayem, německý autor dobrodružných příběhů o jihozápadě z 19. století, ačkoli tam nikdy nešel. Proč byly jeho příběhy pro evropské sběratele kaktusů tak fascinující?

Skvěle zachytil tuto klasickou fantasy z Divokého západu. Vnesl do krajiny, ale i do lidí pocit zvláštnosti. Reprodukuje tyto klasické tropy bílého Zápaďana, který ve skutečnosti stojí na straně Indiánů proti zlým nepřátelům. Vznikl tak pocit kamarádství, který skutečně rezonoval u Čechů, kteří se také považovali za utlačované osoby za komunistické vlády.

"lovci kaktusů," Napsal Jared D.  Margolis
Muž na sobě bundu

„Lovci kaktusů“ od Jareda D. Margulies (University of Minnesota Press/Brian Hester)

Zmínil jste se v knize, že jste si všiml rostliny a přistihl jste se, jak říkáte: „Kdybychom se jí mohli zeptat, co potřebuje.“ Po prozkoumání a napsání této knihy, máte odpověď na to, jak rostlina reaguje?

Nečekal jsem, že se naučím psychoanalýzu z rostliny aloe vera. Ale můžeme věnovat pozornost. Takže si myslím, že když řeknu: „Pokud se můžeme jen zeptat, co potřebujete,“ musím se zeptat: „Jak se můžeme starat o tato prostředí, kterým v mnoha ohledech stále sotva rozumíme? Myslím, že toto je praxe, kterou mohou lidé uplatnit ve svém životě. Myslím na všechny rostliny, které jsem zabil, protože jsem nedokázal adekvátně požádat o to, co potřebují.

READ  Velvyslanec ČR se zapojil do 1. Bicol Book Festivalu

Athakis je spisovatel z Phoenixu a autor knihy „Nový středozápad“.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *