Austrálie tvrdí, že čínská válečná loď „osvítila“ jedno z jejích letadel laseremCNN

Čínská válečná loď údajně použila laser k „rozsvícení“ letadla australského letectva při tom, co Canberra v prohlášení vydaném v sobotu nazvala „vážným bezpečnostním incidentem“.

„Takové činy by mohly ohrozit životy,“ stojí v prohlášení australských obranných sil s tím, že důrazně odsuzují „neprofesionální a nebezpečné vojenské chování“.

Piloti, kteří byli v minulosti terčem laserových útoků, hlásili záblesky, bolest, křeče, skvrny ve vidění a dokonce i dočasnou slepotu.

„Během kritických fází letu, kdy pilot nemá dostatek času na zotavení, mohou být následky vystavení laseru katastrofální,“ uvádí dokument FAA.

V prohlášení se uvádí, že k nehodě došlo v úterý, když australský P-8A, průzkumný letoun a protiponorkový bojový letoun, letěl nad Arafurským mořem, vodní plochou mezi australským Severním územím a ostrovem Nová Guinea. severní.

Australská armáda uvedla, že loď námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády (PLAN), která mířila laserem na australské letadlo, byla jednou ze dvou válečných lodí PLAN plujících v té době na východ přes Arafuraské moře.

S prohlášením zveřejnila snímky dvou čínských lodí, kterými jsou podle čísel trupu torpédoborec s řízenými střelami Che-fej a obojživelný transportní dok Jinggang Shan.

Austrálie neuvedla, která ze dvou lodí nasměrovala laser na australské letadlo.

Po nehodě čínské lodě propluly Torresovým průlivem v Korálovém moři, uvádí se v prohlášení.

Čína se k australským obviněním bezprostředně nevyjádřila.

Incident nebyl první zprávou o tom, že čínské lodě vysílají lasery na australské letadlo.

V květnu 2019 Australští piloti uvedli, že se zaměřili Několikrát komerčními lasery během misí nad Jihočínským mořem.

Ve zprávě z června 2018 představitelé americké armády sdělili CNN, že od září 2017 do června 2018 došlo ve východním Pacifiku k nejméně 20 podezřelých čínských laserových incidentů.

Armáda Napětí mezi Čínou a Austrálií Byl na vzestupu a prudce vzrostl v listopadu, když Canberra oznámila, že uzavřela dohodu s USA a Velkou Británií o nákupu ponorek s jaderným pohonem.

READ  Itálie: Premiér Mario Draghi přežil hlasování o důvěře

V den, kdy byla dílčí dohoda oznámena, mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Ligan řekl, že Austrálie by měla „vážně zvážit, zda bude Čínu považovat za partnera nebo hrozbu“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *