Austrálie tvrdí, že čínská válečná loď „osvítila“ jedno z jejích letadel laseremCNN

Čínská válečná loď údajně použila laser k „rozsvícení“ letadla australského letectva při tom, co Canberra v prohlášení vydaném v sobotu nazvala „vážným bezpečnostním incidentem“.

„Takové činy by mohly ohrozit životy,“ stojí v prohlášení australských obranných sil s tím, že důrazně odsuzují „neprofesionální a nebezpečné vojenské chování“.

Piloti, kteří byli v minulosti terčem laserových útoků, hlásili záblesky, bolest, křeče, skvrny ve vidění a dokonce i dočasnou slepotu.

„Během kritických fází letu, kdy pilot nemá dostatek času na zotavení, mohou být následky vystavení laseru katastrofální,“ uvádí dokument FAA.

V prohlášení se uvádí, že k nehodě došlo v úterý, když australský P-8A, průzkumný letoun a protiponorkový bojový letoun, letěl nad Arafurským mořem, vodní plochou mezi australským Severním územím a ostrovem Nová Guinea. severní.

Australská armáda uvedla, že loď námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády (PLAN), která mířila laserem na australské letadlo, byla jednou ze dvou válečných lodí PLAN plujících v té době na východ přes Arafuraské moře.

S prohlášením zveřejnila snímky dvou čínských lodí, kterými jsou podle čísel trupu torpédoborec s řízenými střelami Che-fej a obojživelný transportní dok Jinggang Shan.

Austrálie neuvedla, která ze dvou lodí nasměrovala laser na australské letadlo.

Po nehodě čínské lodě propluly Torresovým průlivem v Korálovém moři, uvádí se v prohlášení.

Čína se k australským obviněním bezprostředně nevyjádřila.

Incident nebyl první zprávou o tom, že čínské lodě vysílají lasery na australské letadlo.

V květnu 2019 Australští piloti uvedli, že se zaměřili Několikrát komerčními lasery během misí nad Jihočínským mořem.

Ve zprávě z června 2018 představitelé americké armády sdělili CNN, že od září 2017 do června 2018 došlo ve východním Pacifiku k nejméně 20 podezřelých čínských laserových incidentů.

Armáda Napětí mezi Čínou a Austrálií Byl na vzestupu a prudce vzrostl v listopadu, když Canberra oznámila, že uzavřela dohodu s USA a Velkou Británií o nákupu ponorek s jaderným pohonem.

V den, kdy byla dílčí dohoda oznámena, mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Ligan řekl, že Austrálie by měla „vážně zvážit, zda bude Čínu považovat za partnera nebo hrozbu“.

READ  Čína bojuje s nejhorší epidemií Covid za dva roky, počet případů se zdvojnásobí za 24 hodin | Čína

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.