První česká lékařka promovala v Praze před 120 lety


Elizabeth Blackwell |  Zdroj: Hobart and William Smith College Archives, Wikimedia Commons, public domain

Léta, celá staletí byla medicína vnímána jako obtížné povolání nevhodné pro „slabé“ pohlaví. V Rakousko-Uhersku trvala změna veřejného vnímání žen v lékařství déle než jinde. Elizabeth Blackwellová, první žena na světě, která získala lékařský titul, promovala v roce 1849 na Ženevské lékařské fakultě ve Spojených státech a v následujících desetiletích začala pracovat jako gynekologička v Británii a Francii a snila o tom, že rakousko-maďarské ženy budou studovat medicínu. až do počátku 20. století.

Anna, jedno ze šesti dětí Johna Honzáka, progresivního lékaře z města Kobitlno v Královéhradeckém kraji, se o medicínu zajímá od dětství. K řádnému lékařskému vzdělání však trvalo mnoho let – to, že byla úspěšnou absolventkou prvního dívčího gymnázia v Praze, jí pomohlo jen částečně.

Její mužští kolegové se na ni dívali s despektem

Anna Honsáková v roce 1902 |  Foto: Atelier Jan Langhans, časopis Ženské listy / Wikimedia Commons, public domain

V té době byly lékařské prohlídky studentů (v ČR stále běžně prováděné ústně, profesoři kladli studentům otázky) veřejně přístupné, takže Anna vždy svolávala velké zástupy spolužáků. Seděla u zkoušky. Při praktické části její závěrečné zkoušky prý byla posluchárna přeplněná.

Nakonec však všechny překážky v cestě překonala a Anna Honsáková se v pondělí 17. března 1902 stala první ženou, která získala lékařský titul na pražské Karlo-Ferdinandově univerzitě. Ale přesto, že to byl pro velké množství lidí zlom, psaly o tom jen ženské časopisy.

Po promoci musela Anna tři roky neplaceně pracovat na lékařském výcviku. Hledání práce pro ni ale nikdy nebylo jednodušší než pokračovat ve studiu medicíny. Nakonec se v roce 1905 rozhodla zřídit vlastní gynekologické školící středisko v centru Prahy. Do jeho ordinace se sjížděly ženy ze všech společenských vrstev – mezi jeho pacienty patřily hvězdy Národního divadla a průmyslovky i chudé ženy, které léčil zdarma.

READ  Novým guvernérem se stal český centrální bankéř Michl, odpůrce úsporných opatření

Osvobození a moudrost

Anna Honsáková |  Foto: Časopis Eva / Wikimedia Commons, public domain

Honzáková byla členkou organizace Minerva, která spravuje dívčí gymnázium. Působila také v Českém klubu žen, spolu s Franciskou Flamingovou ve volebním výboru žen. Vydláždila cestu k zodpovědnému plánování rodičovství, osvětě a vzdělávání o antikoncepci. Vystupovala však proti potratům jako alternativě účinné antikoncepce, za což ji levicoví aktivisté ostře kritizovali.

V roce 1939 musela ze zdravotních důvodů přerušit gynekologickou přípravu. Zemřel v Praze 13. října 1940, měsíc před svými 65. narozeninami.

Ženy dnes tvoří polovinu lékařské profese a tato míra se stále mění. V posledních letech tvoří dvě třetiny absolventů medicíny ženy.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *