Atmosférický prach mohl maskovat skutečný rozsah globálního oteplování Klimatická krize

Atmosférický prach mohl maskovat skutečný rozsah globálního oteplování  Klimatická krize

Prach z pouštních bouří a neúrodné krajiny pomohl v posledních několika desetiletích ochladit planetu a jeho přítomnost v atmosféře mohla zakrýt skutečný rozsah globálního oteplování způsobeného emisemi fosilních paliv.

Analýza ukazuje, že od poloviny 19. století se atmosférický prach zvýšil asi o 55 %. A tento zvýšený prach mohl skrývat až 8 % globálního oteplování v emisích uhlíku.

Analýza, kterou provedli vědci v oblasti atmosféry a klimatičtí výzkumníci ve Spojených státech a v Evropě, se pokouší vysvětlit rozmanité a složité způsoby, kterými prach ovlivnil globální klimatické vzorce, a dochází k závěru, že celkově poněkud kompenzoval oteplovací účinky skleníkových plynů. . Studie publikovaná v Nature Reviews Earth and Environment varuje, že současné klimatické modely neberou v úvahu vliv atmosférického prachu.

„Dlouho jsme předpovídali, že míříme na špatné místo, pokud jde o oteplování,“ řekl Jasper Cook, atmosférický fyzik z UCLA, který vedl výzkum. „Tento výzkum ukazuje, že až dosud jsme měli nouzové brzdy.“

Vědci odhadují, že v naší atmosféře je suspendováno asi 26 milionů tun prachu. Jeho účinky jsou komplexní.

Prach v kombinaci s umělým znečištěním částicemi může ochlazovat planetu několika způsoby. Tyto kovové částice mohou odrážet sluneční světlo od Země a rozptylovat cirry vysoko v atmosféře, které ohřívají planetu. Prach, který padá do oceánu, podporuje růst fytoplanktonu – mikroskopických rostlin v oceánu – které absorbují oxid uhličitý a produkují kyslík.

Prach může mít v některých případech také hřejivý účinek – ztmavuje sníh a led a způsobuje, že absorbují více tepla.

Ale poté, co to všechno sepsali, se výzkumníkům zdálo jasné, že prach má celkově chladivý efekt.

Gisela Winckler řekla: klimatolog na Lamont-Doherty Earth Observatory Columbia University. „Toto je první recenze svého druhu, která skutečně spojuje všechny tyto různé aspekty.“

Přestože klimatické modely dosud dokázaly předpovídat globální oteplování s velkou přesností, Winkler řekl, že přezkum ukázal, že tyto předpovědi nedokázaly příliš dobře určit roli prachu.

READ  Omikronová varianta BA.2: Byly hlášeny dva nové příznaky COVID-19

Omezené záznamy ze vzorků ledu, záznamů mořských sedimentů a dalších zdrojů naznačují, že prašnost obecně také přibývá od předindustriálních dob – částečně kvůli rozvoji, zemědělství a dalším lidským vlivům na krajinu. Ale také se zdá, že množství prachu od 80. let 20. století klesá.

Winkler řekl, že je zapotřebí více dat a výzkumu, abychom lépe porozuměli těmto vzorcům prachu a lépe předpovídali, jak se změní v nadcházejících letech.

Pokud však v atmosféře ubude prachu, mohou se oteplovací účinky skleníkových plynů zrychlit.

„Díky tomu můžeme začít zažívat oteplování rychleji a rychleji,“ řekl Cook. „Možná se do této reality probudíme příliš pozdě.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *