Tuleni sloní spí 1200 stop pod hladinou moře, aby se vyhnuli predátorům

Tuleni sloní spí 1200 stop pod hladinou moře, aby se vyhnuli predátorům

Tuleni sloní spí v Antarktidě.
Spinim Coskun/Anadolu Agency prostřednictvím Getty Images

  • Nová studie zjistila, že tuleni sloní se při potápění do hlubin oceánu snášejí do „spánkového víru“.
  • Vědci se domnívají, že spánek během hlubokých ponorů umožňuje tuleňům vyhnout se predátorům.
  • Vědci v rámci studie zaznamenali mozkové vlny 13 mladých tuleních samic v Kalifornii.

Tuleni sloní se snášejí dolů do oceánu ve „spánkovém víru“, aby dohnali své měsíce dlouhé cesty za potravou, ale podle nové studie jsou naprogramováni, aby se neutopili.

Tuleni spí při potápění hluboko do 377 metrů, asi 1235 stop, aby se vyhnuli predátorům. Během půlhodinových ponorů se kutálejí dolů asi 10 minut v kuse a někdy dokonce spí na mořském dně. k nově zveřejněným výsledkům ve vědě.

Studie je prvním případem, kdy vědci studovali mozkové vlny a spánkové návyky volně žijících suchozemských mořských savců, uvádí studie. Kalifornská univerzita, Santa Cruz.

Studie zkoumala klíčovou povahu spánku pro savce a poznamenala, že mořští savci „čelí zvláště obtížným podmínkám pro spánek, když jsou na moři“.

„Jednou z ústředních otázek ohledně tuleňů sloních bylo léta, kdy spí,“ řekl Daniel Costa, ředitel Institutu námořních věd na UCLA.

Laboratoř používala značky ke sledování pohybu tuleňů slonů ve svatyni Año Nuevo, když zvířata míří do Tichého oceánu na několik měsíců.

Costa pokračoval: „Potápěčské záznamy ukazují, že se neustále potápějí, takže jsme si mysleli, že musí spát během toho, čemu říkáme driftové ponory, kdy přestanou plavat a pomalu klesají, ale opravdu jsme to nevěděli.“

Profesor Terry Williams, University of California, Santa Cruz, pro BBC News Pro každého savce bylo „pozoruhodné“ usnout, když se unášel stovky stop pod vodní hladinou.

READ  Vědci oživují 48 500 let starý „zombie virus“ pohřbený v ledu

„Toto není lehký spánek, ale skutečný paralytický spánek, hluboký spánek, který by lidi nutil chrápat. Je pozoruhodné, že je z něj mozek tuleňů spolehlivě probudí, než jim dojde kyslík.“

„Představte si, že se probudím na dně bazénu – běhá mi z toho mráz po zádech,“ řekl Williams.

Afričtí sloni v současné době drží titul savců, kteří spí pouze dvě hodiny denně, ale tyto nové objevy ukazují, že tuleni sloní „konkurují rekordu“, uvádí UCSC.

Kosatky a žraloci útočí na tuleně sloní, když jsou na hladině oceánu, což je důvod, proč tráví velmi málo času blízko vrcholu a mají málo času dýchat u hladiny mezi ponory, podle UCSC.

„Jsou schopni zadržet dech na dlouhou dobu, takže mohou jít do hlubokého spánku v těchto hlubokých ponorech pod hladinou, kde je bezpečné být,“ řekla Jessica Kendall Barr, která studii vedla.

Vědci vybavili neoprenové pokrývky hlavy elektroencefalografickými (EEG) senzory, aby zaznamenávaly mozkovou aktivitu 13 tuleních samic.

„Použili jsme stejné senzory, které používáte ke studiu lidského spánku na spánkové klinice, a použili jsme flexibilní, odnímatelné lepidlo k připevnění pokrývky hlavy, aby se voda nemohla dostat dovnitř a narušit signály,“ řekla Kendall Barr, postdoktorandka. na Scripps Institution of Oceanography na University of California, San Francisco, Kalifornie v San Diegu.

Odborníci zjistili, že záznamy ukázaly, že potápějící se tuleni vstupují do fáze spánku známého jako „spánek s pomalými vlnami“ před přechodem do spánku REM, což má za následek typ „spirály spánku“ nebo spánkovou paralýzu.

Vědci uvedli, že tuleni sloní hodně spí, když jsou na zemi – asi 10 hodin – což činí jejich spánkový režim „neobvyklý“.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *