Archeologové objevili mumie dětí, které mohou být staré nejméně 1000 let a na jejich lebkách jsou stále vlasy.

Archeologové objevili mumie dětí, které mohou být staré nejméně 1000 let a na jejich lebkách jsou stále vlasy.

V Peru byly objeveny čtyři mumifikované děti a předpokládá se, že jsou staré nejméně 1000 let. Mumie byly nalezeny v jedné z nejstarších čtvrtí v Limě, v tom, co bylo používáno jako posvátný obřadní prostor. Podle zpravodajské služby Reuters. Která pořídila fotografie a video z objevu.

Vědci se domnívají, že děti byly součástí kultury Yasma. Podle Luise Takody, archeologa vedoucího výzkumný projekt Huaca la Florida, byly ostatky nalezeny vedle dospělého a poblíž malého kopce se schodištěm, které by mohlo vést ke skrytému chrámu, který je pravděpodobně 3500 let starý.

Tři z mumií byly pokryty textiliemi, zatímco ostatní byly kostry, s lebkami stále pokrytými vlasy, řekl Takoda.

Pozůstatky mumie, podle archeologů, patřící předincké kultuře Yixma, která obývala centrální pobřeží Peru asi v letech 900 až 1450 našeho letopočtu, na archeologickém nalezišti Huaca la Florida v Limě, Peru, 21. listopadu. 2023.

Reuters/Anthony Marina


„To, co vidíme, je, že celá oblast, ve které se nyní nacházíme, byla obřadní síň,“ řekl. „Byla to velmi důležitá obřadní síň, protože lidé, kteří žili v době Yasmy, ji považovali za posvátné místo, a proto zde pohřbívali své mrtvé.“

Mumie nebo kostry s vlasy byly objeveny již dříve. Začátkem tohoto roku byla v oblasti Miraflores v Peru objevena další 1000 let stará kostra, která měla také zachovány dlouhé vlasy, uvádí americký „vesmírný“ web. časopis Smithsonian.

Archeologové v Egyptě byli šokováni zjištěním, že nezabalené mumifikované děti měly podle studie zveřejněné v roce 2020 blond vlasy místo černých nebo hnědých. Journal of Forensic Science, Medicine and Pathology. Testovali moderní vlasy a zjistili, že se neotevřely, protože byly vystaveny působení natronu, který se používal při procesu mumifikace, nebo po smrti, což je jejich hypotéza. Vědci se domnívají, že místo toho měly všechny tři děti blond vlasy kvůli své linii.

Pozůstatky mumie, podle archeologů, patřící předincké kultuře Yixma, která obývala centrální pobřeží Peru asi v letech 900 až 1450 našeho letopočtu, na archeologickém nalezišti Huaca la Florida v Limě, Peru, 21. listopadu. 2023.

Reuters/Anthony Marina


V Peru je místo, kde byly nalezeny čtyři děti, blízko domů a hřiště, které používá profesionální peruánský fotbalový tým k tréninku. Podle agentury Associated Press. Vidět huacas neboli posvátná místa není v Limě nic neobvyklého. Po celém městě je podle ministerstva kultury asi 400 takových míst.

Kopec, kde byly mumie objeveny, byl zasypaný odpadky a bagry na jeho odstranění pracovaly několik měsíců a policie musela podle agentury AP přestěhovat bezdomovce, kteří se v oblasti nacházeli.

Jak se hlavní město země rozšiřovalo, začalo obsazovat „hranice huaca“ a „udusilo nebo odřízlo je,“ řekl agentuře AP archeolog Hector Valde, který na vykopávkách nepracoval.

Valdi řekl, že nalezená těla nebyla lidské oběti, ale spíše obyčejné pohřby na svatém místě.

Zatímco Lima je domovem mnoha peruánských archeologických nalezišť, většina z nich se nachází mimo město, například v Cuscu, hlavním městě říše Inků, dokud do ní v 16. století nepronikli dobyvatelé, uvádí Reuters.

READ  Mnoho mrtvých v Jižní Koreji kvůli bleskovým povodním uvěznilo 15 vozidel v tunelu | Jakou hodnotu mají vaše peníze? Zprávy

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *