4 Visegrádské země v Evropě diskutují o bezpečnosti a kontrole virů

4 Visegrádské země v Evropě diskutují o bezpečnosti a kontrole virů

Varšava, Polsko (AP) – Ministři zahraničí čtyř visegrádských zemí v Evropě jednali o spolupráci na podporu národních ekonomik a cestovního ruchu po pandemii a oznámili bezplatné cestování mezi ČR a Maďarskem pro ty, kteří byli očkováni proti COVID-19 .

Setkání v pátek v Lodži ve středním Polsku uspořádal polský ministr zahraničí Zbigniew Rau a zúčastnili se ho ministři zahraničních věcí České republiky, Slovenska a Maďarska. Polsko v současné době zastává rotující vedení čtyř států ve Višegradu. Maďarsko převezme 1. července.

Maďarský ministr zahraničí Peter Zigarto uvedl, že úzká spolupráce mezi ekonomikami, které před pandemií patřily k nejaktivnějším v Evropě, „zajistí rychlé obnovení našich ekonomik“.

Zigarto uvedl, že na schůzce bylo dohodnuto bezplatné cestování očkovaným mezi Českou republikou a sousedním Maďarskem, počínaje sobotou. Toto bezplatné cestování je ve skutečnosti možné mezi Českou republikou a Polskem.

„Očkování nám dává jistotu a tito lidé by měli mít možnost normálně žít a cestovat,“ řekl novinářům Cigaro.

Řekl, že Maďarsko, které Evropská unie kritizuje za mnoho svých politik, je zastáncem silné Evropy, která respektuje křesťanské hodnoty a osamělost.

Český ministr zahraničí Jakob Kulhank uvedl, že hovořili také o certifikátech ze širší Evropské unie, které by umožňovaly cestování přes blok 27 zemí.

Slovenský prezident Ivan Korcuk zdůraznil potřebu širší spolupráce sloužící národům, například v oblasti kultury a národního dědictví.

Rao uvedl, že skupina by měla nadále podporovat Ukrajinu, Bělorusko, Moldavsko a další země Evropské unie v boji proti pandemii i v jejich ambicích připojit se k evropským a transatlantickým bezpečnostním a ekonomickým orgánům.

Zdůraznil, že základem bezpečnosti regionu je spolupráce se Spojenými státy a NATO. Dochází k němu v době, kdy sousední Rusko zvýšilo svoji vojenskou aktivitu podél své západní hranice.

Před zasedáním Rao uvedl, že politika v oblasti klimatu a zavádění nových technologií šetrných k životnímu prostředí jsou pro tyto čtyři země dalším důležitým tématem.

READ  Chris Froome nemá „absolutně žádnou hodnotu za peníze,“ říká spolumajitel Israel-Premier Tech

V březnu ministři jednali v Bruselu s americkým ministrem zahraničí Anthony Blinkenem.

Ministři rovněž oslavili 30. výročí založení Visegrádské skupiny, což je způsob, jak posílit politickou a ekonomickou spolupráci v regionu.

Copyright © 2021. Všechna práva vyhrazena. Tato webová stránka není určena pro uživatele v Evropském hospodářském prostoru.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *