Ohniště v poušti v Utahu odhaluje užívání tabáku před 12 300 lety

Na této nedatované fotografii, kterou v pondělí zveřejnila agentura Reuters, je na dlani archeologa Darona Duka na místě 12 300 let starého krbu v místě lichoběžníkového ramene v poušti Salt Lake v severním Utahu ve Spojených státech vidět kachní kost. Ohořelá semena rostliny divokého tabáku jsou nejstarší známou dokumentací o používání tabáku lidmi. (Darron Duke, zveřejněno prostřednictvím agentury Reuters)

Předpokládaná doba čtení: 3-4 minuty

Vědci objevili důkazy o mezníku v lidské kultuře – o prvním známém použití tabáku – ve zbytcích kamen postavených prvními obyvateli severoamerického vnitrozemí asi před 12 300 lety v poušti Velkého solného jezera v Utahu.

Vědci objevili uvnitř obsahu kamen čtyři spálená semena divoké tabákové rostliny spolu s kamennými nástroji a kachními kostmi, které zbyly z jídla. K dnešnímu dni bylo nejstarší doložené použití tabáku ve formě nikotinových zbytků nalezených uvnitř dýmky z Alabamy z doby 3 300 let.

Vědci se domnívají, že nomádští lovci a sběrači v lokalitě Utah mohli kouřit tabák nebo nasát kousky vláken rostliny tabáku pro stimulační vlastnosti, které nikotin obsahuje.

Poté, co užívání tabáku vzniklo mezi původními obyvateli Nového světa, se po příchodu Evropanů před více než pěti stoletími rozšířilo po celém světě. Tabák nyní představuje a Celosvětová krize veřejného zdravíPodle Světové zdravotnické organizace s 1,3 miliardami uživatelů tabáku a více než 8 miliony úmrtí ročně souvisejících s tabákem.

řekl archeolog Daron Duke z Far West Anthropology Research Group v Nevadě, hlavní autor výzkumu publikovaného v pondělí v časopise Nature Human Behavior.

Semena patří do řady divokého pouštního tabáku, zvaného Nicotiana attenuata, který v této oblasti stále roste.

„Tento druh nebyl nikdy dříve domestikován, ale domorodí obyvatelé této oblasti ho používají dodnes,“ řekl Duke.

Dnes je poušť Great Salt Lake velkým suchým korytem jezera v severním Utahu. Místo krbu v té době bylo součástí obrovské bažiny s chladnějším podnebím během soumraku doby ledové. Říká se mu místo lichoběžníkových kostí kvůli kachním kostem v krbu.

Pozůstatky ohniště byly nalezeny erodované ze suchých bažin, kde větry odlupovaly vrstvy sedimentů, protože močály vyschly asi před 9500 lety.


To, co mě na tomto objevu nejvíce zajímá, je sociální okno, které dává jednoduché činnosti v nezdokumentované minulosti. Dochází mi fantazie.

Archeolog Daron Duke


„Víme o jejich kultuře velmi málo,“ řekl Duke o lovcích a sběračích. „Nejvíc mě na tomto objevu zajímá sociální okno, které dává jednoduché činnosti v nezdokumentované minulosti. Moje představivost je divoká.“

Mezi artefakty patřily malé ostré nástroje na řezání kamene a hroty kopí vyrobené z obsidiánu, používané k lovu velkých savců. Jedna z kopí nesla zbytky krevních bílkovin od příbuzného slona, ​​který později vyhynul.

„Věříme, že tabák musel zaujímat místo v ekologické znalostní základně těch, kteří se usadili ve vnitrozemí severoamerického kontinentu, před více než 13 000 lety,“ řekl Duke.

Duke dodal, že k domestikaci tabáku došlo o tisíce let později jinde na kontinentu, na jihozápadě a jihovýchodě USA a v Mexiku.

„Nevíme, kdy přesně byl tabák domestikován, ale v Americe za posledních pět tisíc let došlo k velkému rozmachu zemědělství. Důkazy o používání tabáku, ať už přímého – semena nebo zbytky – nebo nepřímého – jako dýmka – v těchto dobách roste spolu s Rukou v ruce s domestikací potravinářských plodin.

Někteří učenci tvrdili, že tabák mohl být první rostlinou, která byla domestikovaná v Severní Americe – a spíše pro sociokulturní než dietní účely.

„Není pochyb o tom, že lidé se již alespoň starali o tabák, manipulovali s ním a manipulovali s ním dlouho předtím, než populace a pobídky týkající se dietních požadavků vedly investice do zemědělství,“ řekl Duke.

Obrázky

Související příběhy

Další příběhy, které by vás mohly zajímat

READ  4 planety seřazené jako kachny v řadě na nádherné noční obloze

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *