Česká republika se umístila na 49. místě v indexu vnímání korupce se stejným skóre jako loni – Brněnský deník

Podle výroční zprávy Transparency International se skóre indexu vnímání korupce (CPI) v ČR oproti loňskému roku nezměnilo, země se tak řadí na 49. místo s nejnižší zkorumpovaností, stejně jako Malta a Mauricius. Kredit: Transparency International

Česká republika, 27. ledna (BD) – Podle odborníků a podnikatelů index CPI skóroval 180 zemí a území podle jejich vnímané úrovně korupce ve veřejném sektoru. Z nich Česká republika obsadila 49. místo, vyrovnala se Maltě a Mauriciu. Přestože je skóre ČR 54 nad celosvětovým průměrem (43), je pod průměrem západní Evropy a Evropské unie (66).

Podle Transparency International v České republice stále chybí životně důležité zákony na ochranu oznamovatelů, lobbistů a státních úředníků a nedostatečný pokrok země v boji proti korupci je způsoben nedostatkem politické vůle. Nevládní organizace navrhuje vytvoření nového protikorupčního úřadu, který by řešil nedostatky české protikorupční strategie. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) zprávu kritizoval a tvrdil, že jeho vláda během čtyř let u moci vymýtila korupci z vysoké politiky.

Ze 179 zemí a území s dostupnými informacemi se skóre CPI zlepšilo ve 25 zemích a kleslo ve 23 zemích, zatímco ve 131 zemích včetně České republiky zůstalo stejné. Dánsko, Finsko a Nový Zéland se podělily o 1. místo v žebříčku, zatímco Jižní Súdán byl na konci seznamu, následovaný Somálskem a Sýrií.

https://brnodaily.com/2022/01/27/news/politics/czech-republic-ranked-49th-in-corruption-perceptions-index-with-same-score-as-last-year/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/01/CPI2021_EU_EN-1024×512.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/01/CPI2021_EU_EN-150×75.jpgZaměstnanci BDČeská republika / SvětPolitikaKorupce, Česká republika, Zprávy, PolitikaPodle výroční zprávy Transparency International se skóre indexu vnímání korupce (CPI) v ČR oproti loňskému roku nezměnilo, země se tak řadí na 49. místo s nejnižší zkorumpovaností, stejně jako Malta a Mauricius. Kredit: Transparency InternationalČeská republika, 27. ledna (BD) – CPI dosáhl skóre 180 zemí a …
READ  Nerodilí studenti opouštějí střední školu kvůli jazykovým problémům

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.