10 lidí bylo zatčeno za korupci při spiknutí zdravotnického materiálu

10 lidí bylo zatčeno za korupci při spiknutí zdravotnického materiálu

Čeští představitelé zatkli v pondělí Deset podezřelých spojených s mnohaletou korupcí a praním špinavých peněz Generální smlouvy na nákup zdravotnického materiálu pro nemocnice v ČR.

České úřady zadržely deset podezřelých napojených na korupční skupinu zapletenou do podvodného nákupu nemocničního vybavení. (Fotografie: Nick Youngson, pix4 zdarma, licence)Policisté z České národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) provedli v rámci vyšetřování korupční skupiny 36 pátrání v 11 městech. Mezi zatčenými je generální ředitel nemocnice, manažeři veřejného zadavatele a ředitelé dodavatelských společností zdravotnické techniky.

NCOZ ve spolupráci s Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO) vyšetřovala skupinu podezřelou z organizovaného zločinu aktivní minimálně od roku 2022, která systematicky manipulovala s dodavatelským řetězcem zdravotnického vybavení v zemi.

Úředníci tvrdí, že obvinění připravovali veřejné zakázky ve prospěch konkrétních dodavatelů. Tyto společnosti se specializují na nákup drahého nemocničního vybavení, jako jsou operační stoly, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory.

Dále žalovaní zasílali „důvěrné informace“ o veřejných zakázkách svým preferovaným dodavatelům, „včetně obsahu nabídek konkurenčních dodavatelů“, které by mohly omezit hospodářskou soutěž, Tvrdila to EPPO.

K usnadnění korupčního kruhu údajně dodavatelé zdravotnického vybavení platili úplatky ve výši přibližně 10 % hodnoty zakázky zaměstnancům státního zadavatele v dané zemi. Věřilo se, že prostředníci byli používáni k zakrytí stopy špinavých peněz.

Úřady tvrdí, že v rámci procesu praní špinavých peněz prsten vytvářel falešné faktury za fiktivní služby na jména spřízněných společností. Jakmile byla vytvořena cesta falešného papíru, úplatek byl rozdělen v hotovosti mezi členy korupčního kruhu, uvedla EPPO.

Nezávislý úřad veřejného žalobce EU, který je odpovědný za vyšetřování zločinů proti finančním zájmům EU, očekává, že obvinění budou čelit soudu za podvody při zadávání veřejných zakázek, korupci, účast ve skupině organizovaného zločinu a praní špinavých peněz.

READ  Česká republika: únor. Výstraha před deštěm a záplavami pro mnoho severních oblastí od 11. do 12

Úřady odhadují škody v rozmezí jednoho milionu eur (1,08 milionu USD). Vyšetřovatelé očekávají, že konečné číslo bude „výrazně vyšší“, protože vyšetřování pokračuje.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *