Očekává se, že česká centrální banka udrží tempo snižování sazeb o 50 základních bodů

Očekává se, že česká centrální banka udrží tempo snižování sazeb o 50 základních bodů

Autor: Jason Howett

BREAK (Reuters) – Česká národní banka pravděpodobně příští týden sníží úrokové sazby o další 50 bazických bodů. Páteční průzkum agentury Reuters ukázal, že slabší koruna a zbývající cenové tlaky podněcují myšlenky na rychlejší devalvaci.

Politici snížili sazby v prosinci a únoru o 25 a 50 bazických bodů, což snížilo výpůjční náklady na více než dvě desetiletí.

Zatímco inflace rychle polevila – minulý měsíc poprvé od roku 2018 dosáhla 2% cíle centrální banky – ceny ve službách rostou ještě rychleji a koruna je slabší, než si politici mysleli.

S odkazem na některé z těchto důvodů centrální bankéři minulý týden uvedli, že cyklus uvolňování bude pozvolný a opatrný, což přiměje trhy, aby omezily své sázky na výrazné snížení úrokových sazeb.

„Vyšší a silnější růst neobchodovatelného jádra CPI v únoru podle našeho názoru posunul tuto rizikovou bilanci ve prospěch snížení o 50 bazických bodů namísto 75 bazických bodů,“ uvedl ekonom Citi Jaromír Šindel.

Všech 14 analytiků oslovených agenturou Reuters předpovědělo, že sedmičlenný výbor centrální banky bude na svém zasedání 20. března souhlasit se snížením o 50 bazických bodů, což by zvýšilo dvoutýdenní repo sazbu na 5,75 %.

Mediánová prognóza průzkumu předpokládá, že do konce roku 2024 bude 3,50 % oproti předchozímu očekávání 4,00 %.

Česká koruna v únoru po zrychlení tempa snižování sazeb klesla na dvouleté minimum pod 25,50 za euro, ale pomohly tomu zprávy centrálních bankéřů o postupném uvolňování.

Politik John Kubicek tento týden agentuře Reuters řekl, že slabší koruna – která byla pod předpoklady centrální banky o směnném kurzu 24,70 v prvním čtvrtletí – poskytla určité uvolnění měnové politiky a banka mohla pokračovat ve snižování o 50 bazických bodů.

READ  Výbuch ledovce v Indii: V Uttarakhandu probíhá rozsáhlá záchranná operace

(Zprávy Jason Howett; Střih Christina Fincher)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *