Ztracené rané záběry Amazonie znovuobjevené v českém archivu

Ztracené rané záběry Amazonie znovuobjevené v českém archivu

Po téměř století ztracené rané scény řeky Amazonky a deštného pralesa se v České republice znovu vynořily. Před 100 lety dokončil fotograf a filmař portugalského původu Silvino Santos svůj tříletý projekt. Amazonas, starosta Rio do Mundo (1918) dokumentuje ekonomickou sílu nejdelší řeky světa a jejího okolí – jen aby ji mezinárodní marketingový partner filmu ukradl, přejmenoval a přijal režisérské zásluhy.

66minutový dokument byl ve 30. letech z velké části zapomenut, ale a Byly nalezeny duplikáty chybně označených záběrů Loni v Národním filmovém archivu (NFA) v hlavním městě Praze. Po potvrzení připsání filmu Santosovi vrátila NFA práva na dokument společnosti Cinemateca Brasileira v São Paulu v Brazílii. Brazilian Media Conservation Group koordinovala projekci na oslavu znovuobjevení mistrovského díla raného jihoamerického dokumentárního filmu. Amazonas, starosta Rio do Mundo Loni v říjnu na Festivalu němých filmů v italském Portinone a Dílo vystavoval ve vlastním divadle Na konci loňského listopadu.

Dokument byl promítán na různých místech ve velkých brazilských městech a na konec tohoto roku je plánována akce v Cinemateca Portuguesea – Museu do Cinema v portugalském Lisabonu.

Rostliny rostoucí podél břehů řeky Amazonky zobrazené v Santosově dokumentu

Santos zachytil dlouhé záběry lesa a řeky v Peru a Brazílii, zaostřil svůj objektiv na detailní záběry flóry a fauny a dokumentoval životy původních obyvatel Vitoto. Na Cinemateca Brasileira byl film představen v kontextu jeho koloniálně-kapitalistických počátků. Santos okouzlil lidi Vitodo tím, že je na titulních kartách označoval jako „divochy“ a zavázal se k těžebnímu průmyslu, který se spoléhal na kontrolu a vyčerpání přírodních zdrojů krajiny.

Byli tam také lidé Witoto a mnoho amazonských národů Vyhnáni a zabiti nebo zotročeni a mučeni k práci ve výrobě gumy Během industrializace koncem 19. a začátkem 20. století. Peruánský Amazon rekrutuje Julia Cesara Arana Santose na misi Sponzorovaný filmový a fotografický projekt To by se příznivě odrazilo na průmyslu a korporaci po zprávách o údajném brutálním mučení, zotročování a vraždění domorodých obyvatel Amazonie. vyšel na veřejnost.

READ  Hasiči East Berks se účastní kulturní výměny s Českou republikou

„Tyto nedotčené snímky Amazonie z roku 1918 rozproudí živé a přivítají diskuse a obnoví povědomí o boji za přírodu,“ řekla v rozhovoru pro francouzské noviny Gabriela Souza de Queiroz, technická ředitelka Cinemateca Brasileira. Le Monde.

Znovuobjevení filmu je obzvláště aktuální, protože tropická krajina čelí nevratnému úpadku v důsledku nadměrného odlesňování, znečištění a nekontrolovaného mýcení půdy pro chov dobytka – to vše nadále ohrožuje suverenitu a živobytí původních obyvatel v regionu. Ačkoli Znovuzvolení Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva výrazně ovládá Amazon Statistiky odlesňování v roce 2023Obavy brazilských zákonodárců v poslední době narůstají Zelená pro výstavbu běžecké dálnice To povede k obrovskému nárůstu nelegální těžby dřeva v deštném pralese.

Santosův dokument byl ve své době uznáván pro svou neuvěřitelnou kinematografii, od rozsáhlých záběrů krajiny až po intimní a popisné detailní záběry.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *