NATO zvyšuje počet svých sil v nejvyšší pohotovosti na více než 300 000 – Stoltenberg

NATO zvyšuje počet svých sil v nejvyšší pohotovosti na více než 300 000 – Stoltenberg
  • Počet vojáků v nejvyšší pohotovosti se zvýší sedminásobně
  • Změna je řízena ruskou invazí na Ukrajinu
  • Jeho cílem je posílit východní křídlo NATO nejblíže Rusku
  • Madridský summit, který tento týden změní postoj NATO k Rusku
  • Nový strategický dokument popisující Rusko jako „přímou hrozbu“

BRUSEL (Reuters) – NATO zvýší počet vojáků v nejvyšší pohotovosti více než sedminásobně na více než 300 000, řekl v pondělí generální tajemník NATO, když se spojenci připravují na přijetí nové strategie, která popisuje Moskvu jako přímou hrozbu pro čtyři. měsíce. ve válce na Ukrajině.

Únorová ruská invaze na Ukrajinu vyvolala na Západě velký geopolitický posun a přiměla neutrální země Finsko a Švédsko, aby požádaly o vstup do NATO a Ukrajiny, aby si zajistily status kandidátské země EU.

„Rusko opustilo partnerství a dialog, který se NATO snažilo navázat s Ruskem tolik let,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Bruselu před summitem NATO koncem tohoto týdne v Madridu.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

„Zvolili spíše konfrontaci než dialog. Litujeme toho – ale samozřejmě, pak musíme na tuto realitu reagovat,“ řekl novinářům.

Summit NATO ve dnech 28. až 30. června přichází v klíčový okamžik pro alianci po neúspěších v Afghánistánu a vnitřních neshodách za bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který pohrozil stažením Washingtonu z aliance. Přečtěte si více

V budoucnu bude mít NATO podle Stoltenberga v nejvyšší pohotovosti více než 300 000 vojáků ve srovnání se 40 000 vojáky, kteří v současné době tvoří současné síly rychlé reakce aliance, Síly rychlé reakce NATO (NRF).

Nový model sil má nahradit NRF a „poskytnout větší rezervu sil vysoké připravenosti napříč doménami, pozemními, námořními, vzdušnými a elektronickými, které budou předem přiděleny konkrétním obranným plánům spojenců,“ uvedl představitel NATO. .

READ  Klimatická aktivistka Greta Thunbergová byla propuštěna poté, co ji německá policie zadržela na protestu v uhelném dole
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg hovoří během tiskové konference před summitem NATO, který se bude konat 27. června 2022 v Madridu v sídle aliance v Bruselu v Belgii. REUTERS/Johanna Geron

Stoltenberg řekl, že bojové jednotky NATO na východním křídle aliance nejblíže Rusku, zejména pobaltské státy, budou posíleny na úroveň brigády s tisíci předem přidělených vojáků v pohotovosti v zemích tak daleko na západ jako Německo jako rychlé posily.

„Dohromady to představuje největší reformu našeho kolektivního odstrašování a obrany od studené války,“ řekl.

Představitel NATO, který hovořil pod podmínkou anonymity, uvedl, že tyto kroky umožní NATO v krátké době reagovat větším počtem vojáků, pokud to bude potřeba.

Úředník dodal, že přesná velikost a složení sil se stále vypracovávají a že přechod by měl být dokončen v roce 2023.

Na summitu NATO také změní svůj jazyk o Rusku oproti současnému znění, které bylo stanoveno na lisabonském summitu v roce 2010 a které popisuje Moskvu jako strategického partnera.

„Očekávám, že spojenci dají jasně najevo, že Rusko představuje přímou hrozbu pro naši bezpečnost, naše hodnoty a mezinárodní řád založený na pravidlech,“ řekl Stoltenberg.

Stoltenberg zároveň ztlumil naděje na průlom na summitu, který by překonal odpor Turecka vůči švédskému a finskému členství.

„Nebudu dávat žádné sliby ani spekulovat o nějakém konkrétním harmonogramu. Summit nikdy nebyl konečným termínem,“ řekl Stoltenberg, který se má v úterý v Madridu setkat s lídry tří zemí.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Zprávy Sabine Siebold a Marien Strauss, střih Mark Heinrich)

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *