Rozvíjející se trhy – Akcie a devizy jsou vyšší kvůli nadějím na menší zvýšení Federálního rezervního systému a zlepšení nálady v bankovnictví

Napsal Shrishi Sanyal

(Reuters) – Aktiva rozvíjejících se trhů v pátek vzrostla, protože obavy vznesené středně velkými věřiteli ve Spojených státech přiměly investory, aby zmírnili svá očekávání prudkého zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému příští týden.

Měnový index MSCI na rozvíjejících se trzích vzrostl o 0,3 %, zatímco jeho ukazatel akcií vyskočil o 1,4 %. Měny mají na konci týdne na horské dráze růst, zatímco akcie zůstávají stabilní.

Tvrdé cykly zpřísňování měnové politiky ze strany centrálních bank ve vyspělém světě, jako je americká centrální banka a Evropská centrální banka, poškodily rizikovější hru rozvíjejících se trhů. Jejím měnám, které jsou váženy vůči dolaru nebo euru, se v prostředí vysokých sazeb podporujících zisky těchto rozvinutých tržních jednotek nedařilo dobře.

To je ale potřeba otestovat, protože investoři nyní začnou příští týden zvyšovat sazbu o 25 základních bodů ze strany Federálního rezervního systému v důsledku kolapsu dvou velkých amerických regionálních bank a nedávných známek stresu ze strany First Republic Bank.

Záchranné lano do První republiky ve výši 30 miliard dolarů zmírnilo obavy z jejího brzkého kolapsu a pomohlo zvýšit sentiment rizik.

Jihoafrický rand k dolaru posílil o 0,5 %, maďarský forint a česká koruna k euru posílily o 0,2 %.

Akcie v Číně, největším rozvíjejícím se trhu, uzavřely o 0,5 % výše. Čínská centrální banka uvedla, že poprvé v tomto roce sníží množství likvidity, kterou musí banky držet jako rezervy, aby pomohla udržet dostatek likvidity a podpořila rodící se hospodářské oživení.

Krátkodobý negativní sentiment pro rozvíjející se trhy je stále snazší, říká Shaun Morrison, senior analytik trhu v IG Markets v Gauteng, Jižní Afrika, „přesto vidíme v obchodu trochu rizika a přinejmenším krátkodobé krvácení. Zdálo se, že přestal.“

READ  Filipíny zpřísňují hraniční kontroly, aby zabránily variantě Omicron

„Myslím, že nyní je vysoká pravděpodobnost pohybu o 25 bazických bodů…a trhy stále zpracovávají nějaké další zisky v měnách rozvíjejících se trhů, pokud bychom se zastavili, možná dokonce.“

Jihoafrické akcie vzrostly o 1,5 %, zatímco turecké akcie o 1 %.

V Rusku se nyní všechny oči upírají na rozhodnutí centrální banky ve 10:30 GMT a guvernérka Elvira Nabiullina na brífinku ve 12:00 GMT vnese více světla do měnové politiky a dalších otázek.

Rubl se vůči dolaru obchodoval níže, protože analytici dotazovaní agenturou Reuters tento týden očekávají pozdržení sazeb a zaměří se na to, zda Ruská centrální banka zachová nebo zmírní svou jestřábí rétoriku.

GRAFIKU výkonnosti FX rozvíjejících se trhů v roce 2023 viz http://tmsnrt.rs/2egbfVh GRAFIKU výkonnosti indexu MSCI Emerging Markets Index v roce 2023 naleznete na https://tmsnrt.rs/2OusNdX

Pro nejdůležitější zprávy z rozvíjejících se trhů

Zpráva o středoevropském trhu viz

Pro zprávu o tureckém trhu viz

Pro zprávu o ruském trhu viz (Zpráva Shriyashi Sanyal v Bengaluru; Editace Anguse McSwana)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *