Guvernér České centrální banky Didek: Červnová střelba se zdá být „rozumnější“ | Mocných 790 KFGO

Napsal Robert Mueller

PRAHA (Reuters) – Člen představenstva Uldrich Didek řekl agentuře Reuters, že uvolnění inflace dává České národní bance více času na posouzení, kdy zvýšit úrokové sazby, a že by bylo „rozumnější“ ponechat sazby beze změny při svém přezkumu politiky 23. června.

Vzhledem k tomu, že klíčová repo sazba zůstala po dobu dvou týdnů na úrovni 0,25% od května 2020, tvůrci politik centrálních bank zvažovali, zda zahájit zpřísnění v červnu, nebo počkat do příštího setkání začátkem srpna.

Inflace v květnu meziročně poklesla na 2,9% poté, co v dubnu vyskočila na 3,1%, a Didek pochyboval o tom, zda se brzy opět zvýší.

„Toto nejnovější číslo vytvořilo poněkud větší pohodlí pro možnost čekat na další sadu dat,“ uvedl Didek v pondělním rozhovoru.

„Pokud bych si měl vybrat z těchto dvou možností (červen nebo srpen), vzhledem k nejistotě by mi bylo pohodlnější, kdyby čekací doba byla delší,“ řekl.

Mezi sedmi členy rady nemusí být opatrný. Čtyři z nich již naznačili, že banka může začít zvyšovat úrokové sazby již na politickém zasedání 23. června.

Po hluboké recesi v důsledku pandemie COVID-19 vykazuje česká ekonomika známky silného oživení.

Zatímco HDP v prvním čtvrtletí meziročně poklesl o 2,1%, produkce v průmyslu – klíč pro ekonomiku založenou na výrobě české ekonomiky – vzrostla v dubnu o 55,1% ve srovnání se stejným měsícem loňského roku, kdy narušení COVID-19 vedlo k mnoho továren a automobilů, jako je Škoda Auto od společnosti Volkswagen.

I přes takové slibné známky oživení Didek uvedl, že na zahájení zpřísňování politiky mohlo být příliš brzy.

„Použít měnovou politiku, to ve skutečnosti znamená zabrzdit. Brzdění zabrzdit, když jste dole … Bylo by lepší začít brzdit, až se ekonomika zlepší.“

READ  Katie Poulter: Tenisová hvězda postoupila do třetího kola Wimbledonu

Didek rovněž uvedl, že zpřísnění by mohlo vyvinout další tlak na financování veřejného dluhu, zatímco již se zabývá uvolněnou vládní fiskální politikou.

Aktualizace čtvrtletní prognózy zaměstnanců banky z května vedla ke konci roku ke třem zvýšením sazeb.

Po jestřábových signálech banky se ceny do konce roku staly cenami téměř dvou plných, s 50% pravděpodobností první rally již tento měsíc.

Pokud se česká centrální banka rozhodne zpřísnit, bude mezi prvními v Evropské unii, přičemž maďarská centrální banka naznačila svůj záměr zpřísnit se na svém zasedání 22. června.

(Zpráva Roberta Muellera; Úpravy Jan Lopatka a Simon Cameron Moore)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.