Znamení doby před rozdělením Československa

Znamení doby před rozdělením Československa

Na fotce je plakát, který jsem objevil v polovině srpna na Olsanského náměstí na pražském Žižkově. Žižkov, dělnická čtvrť se skvělou směsí budov z konce 19. století, barů a bloků z komunistické éry, byl vždy domovem kontrakulturní scény českého hlavního města. V prosinci 1988 pronesl Václav Havel na náměstí Skropovi v regionu opoziční projev, první shromáždění povolené během „normalizace“.

V posledních letech se Žižkov stal trochu jako berlínská čtvrť Prenzlauer Berg z 90. let – otevřená a umělecká, ale pomalu se plíživá k buržoaznímu přivlastňování, protože staré budovy se renovují, nájmy rostou a nové peníze chtějí město transformovat. Oblast konkuruje svému rafinovanějšímu sousedovi na kopci, Vinohradům.

Součástí současné rekonstrukce je i úprava obrovského bytového domu na Olšanském náměstí. Prvním krokem bylo odstranění stánku s ovocem a zeleninou, který léta provozovala vietnamská rodina. Plechový a plastový kiosek byl rozebrán za několik hodin, a když jsem se zastavil, abych se rozhlédl, všiml jsem si původní cihlové zdi za ním, na které byl plakát, který je zde vyobrazen.

Jak mi řekl historik Univerzity Karlovy Marek Czarkanski: „Je důležité, že jste ten plakát našel na Žižkově. Na začátku 90. let nebyl Žižkov tou módní a živou čtvrtí jako dnes, ale spíše vnitrozemským prostředím. Některá místa si zachovávají starou žižkovskou náladu, která se však postupně vytrácí. Okolí plakátu je právě takovým místem.

Na základě dat na přilehlých propagačních plakátech, které se také dochovaly, jsem určil, že tento plakát pochází z dubna 1992, kdy musel být kiosek otevřen.

Plakát hovoří o „Naději pro Československou republiku“ a vyzývá obě země, aby držely při sobě „společnou historii, společnou budoucnost“ a „vzájemné porozumění“. Od sametové revoluce uplynulo dva a půl roku. Václav Havel je disidentský dramatik, který se stal prezidentem Československa. Počátkem roku 1992 zopakoval svůj nesouhlas s odtržením Slovenska, který podporovali slovenští nacionalisté. Průzkum veřejného mínění provedený v září 1992 ve skutečnosti ukázal, že pouze 37 % Slováků a 36 % Čechů si přálo odtržení, ale rozhodnutí neprošlo všeobecným referendem.

READ  Češi usilují o menší půjčku od Evropského fondu pro obnovu, Reuters

Vzhledem k tomu, že prezident nechtěl dohlížet na rozvod, proti kterému se postavil, rezignoval. (Prvním prezidentem ČR by byl znovu zvolen v lednu 1993.) Řešení Československa nakonec vstoupilo v platnost 31. prosince 1992.

„Je legrační, že plakát byl právě odhalen, téměř 30 let po rozchodu,“ řekl Ďurčanský. „Plakát připomíná silnou část české a slovenské společnosti, která měla zájem o zachování společného státu. Nebyli však tak hlasití a silní jako ti, kteří se chtěli odtrhnout.“

Vzhledem k tomu, že Slovensko vzešlo z voleb, v nichž se k moci vrátil populista, vzhled plakátu hájícího bývalou identitu země slouží jako připomínka neustále se měnící povahy národa a skutečnosti, že silný apel lze zredukovat na papír. je napsáno na.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *