Zamrazilová říká, že vyšší sazby v Česku nyní neznamenají rychlejší snižování později

Zamrazilová říká, že vyšší sazby v Česku nyní neznamenají rychlejší snižování později

PRAHA (Reuters) – Náměstkyně guvernéra České centrální banky Eva Zamrazilová v pondělním rozhovoru řekla, že Česká centrální banka by nedokázala snižovat úrokové sazby rychleji, kdyby zvýšila úrokové sazby nyní.

Centrální banka je na úrokových sazbách stabilní již více než půl roku, po ostrém ročním cyklu chůze, který zvedl základní sazbu (CZCBIR = ECI) o 675 bazických bodů na 7,00 %.

I když banka nevyužívá všechny šance na zvýšení sazeb ze stolu, upřednostňuje stabilní politiku, zejména s korunou obchodující na 14letých maximech.

Zamrazilová hlasovala drtivou většinou pro paušály, menšina v radě naopak zpřísnění podpořila. Vlastní prognózy banky a pozorovatelé, jako je Mezinárodní měnový fond, uvedli, že další zpřísnění by pomohlo rychleji zkrotit růst cen.

Řekla to zpravodajskému webu Info.

Poslední aktualizace

Zobrazit 2 další příběhy

„Důvod je jednoduchý: výše inflace v ČR bude v budoucnu záviset na průběhu deinflačního procesu v eurozóně.“

Centrální bankéři uvedli, že úrokové sazby by měly zůstat vysoké po delší dobu, protože banka se snaží kontrolovat inflaci, která vyskočila na dvouciferná čísla a v lednu dosáhla 17,5 %.

Posílení koruny odpovídalo zvýšení sazeb o 75 bazických bodů, řekla Zamrazilová pro Info.cz s tím, že zpřísnění přes kurzový kanál bylo efektivnější.

Řekla také, že růst nominálních mezd o 6–8 % v roce 2023 a méně než 6 % v roce 2024 by byl přijatelný a nenaznačuje spirálovitý vznik mzdové inflace.

Ale také uvedla, že se obává, že ekonomika bude nadále importovat inflační tlaky kvůli nedostatečnému zpřísnění politiky ECB.

„Kvůli tomu budeme muset žít za vyšší sazby mnohem déle,“ řekla. „A proto nechci zvyšovat úrokové sazby: pokud s nimi budeme žít déle, nechci, aby byly tak vysoké.“

(Zprávy Jason Hovett; Střih Bernadette Bohm a Ed Osmond)

READ  Česká vláda by se měla hlouběji ponořit do konsolidace rozpočtu

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *