Americká armáda získá rozšířený přístup na vojenskou základnu na FilipínáchCNN

Americká armáda bude mít přístup ke čtyřem dalším základnám na Filipínách na základě dohody oznámené během čtvrteční návštěvy amerického ministra obrany Lloyda Austina v Manile.

Kromě toho oba spojenci uvedli, že projekty na pěti základnách, na které se vztahuje dohoda o spolupráci v oblasti rozšířené obrany (EDCA) z roku 2014, jsou téměř dokončeny.

EDCA umožňuje Spojeným státům střídat síly na konkrétních základnách a budovat zařízení pro použití v obou zemích.

„EDCA je klíčovým pilířem americko-filipínské aliance, která podporuje společný výcvik, cvičení a interoperabilitu mezi našimi silami. Rozšíření EDCA učiní naši alianci silnější a odolnější a urychlí modernizaci našich kombinovaných vojenských kapacit,“ řekl společné prohlášení.

Oznámení nezmiňovalo umístění základen, ke kterým bude mít americká armáda opět přístup.

Uvedlo pouze, že nová místa „umožní rychlejší podporu humanitárních katastrof a katastrof souvisejících s klimatem na Filipínách a reakce na další společné výzvy“, aniž by specifikovala, o jaké výzvy se jedná.

Pět zařízení, na která se dříve vztahovala EDCA, byly letecká základna Cesar Bassa, vojenská rezerva Fort Magsaysay, letecká základna Lumpia, letecká základna Antonia Bautisty a letecká základna Mactan Benito Ebuen.

několik CNN to řekli představitelé americké obrany Začátkem tohoto týdne se Washington snažil rozšířit svůj dosah na základny na Filipínách s ohledem na Čínu, jako součást probíhajícího posunu v mocenském postavení v indo-pacifickém regionu.

Washington agresivně uzavřel dohody v Indo-Pacifiku, včetně o den dříve oznámil plány na sdílení obranných technologií s Indií a začátkem tohoto měsíce plánuje rozmístit nové americké námořní jednotky na japonské ostrovy.

A minulý týden námořní pěchota oficiálně otevřela novou základnu na Guamu, strategicky důležitém americkém ostrově ležícím východně od Filipín. Camp Plaza je první novou základnou námořnictva za 70 let a očekává se, že jednoho dne bude hostit 5 000 námořníků.

Větší přístup k vojenským základnám na Filipínách by americkým ozbrojeným silám poskytl strategickou pozici na jihovýchodním okraji Jihočínského moře, pouhých 200 mil jižně od Tchaj-wanu, demokraticky spravovaného ostrova s ​​24 miliony obyvatel, který si Čínská komunistická strana nárokuje jako součást své Suverenita. I když nekontrolované.

Čínský vůdce Si Ťin-pching odmítl vyloučit použití vojenské síly k tomu, aby se Tchaj-wan dostal pod kontrolu Pekingu, ale Bidenova administrativa zůstala neochvějná ve své podpoře ostrova, jak je zakotveno v zákoně o vztazích s Tchaj-wanem, podle kterého Washington souhlasí se zásobováním ostrova. . S prostředky k obraně bez nasazení amerických sil.

Peking si také nárokuje velkou část sporného Jihočínského moře jako své území.

Spojené státy důsledně vyzývaly čínskou vládu, aby splnila své závazky podle mezinárodního práva a upustila od svého „provokativního chování“ v Jihočínském moři.

Rozhodnutí Stálého arbitrážního soudu v Haagu z roku 2016 zcela zamítlo nároky Číny ohledně Jihočínského moře, čímž bylo jasné, že Peking porušuje filipínskou suverenitu aktivitami, jako je budování ostrovů ve výlučné ekonomické zóně Manily.

Peking se distancoval od rozhodnutí soudu a pokračoval v budování a posilování svých vojenských pozic v Jihočínském moři. Tvrdí, že Spojené státy a další země zvyšují napětí v regionu tím, že tam posílají své válečné lodě v rozporu se svou suverenitou.

V listopadu Spojené státy Viceprezidentka Kamala Harrisová navštívila Filipíny diskutovat o rozšíření přístupu na americkou základnu s nedávno zvoleným prezidentem Ferdinandem „BongBongem“ Marcosem Jr. Někteří experti uvedli, že její návštěva vyslala do Pekingu nezaměnitelnou zprávu, že se Filipíny přibližují Spojeným státům, čímž se zvrátil trend za bývalého prezidenta Rodriga Duterteho.

Washington a Manila jsou vázány smlouvou o vzájemné obraně podepsanou v roce 1951, která je stále v platnosti, což z ní činí nejstarší dvoustrannou smluvní alianci v regionu pro Spojené státy.

Kromě rozšiřování EDCA Spojené státy pomáhají Filipínám modernizovat jejich armádu a zařadily je jako vedoucí zemi do iniciativy pro zvyšování povědomí o námořní oblasti. Obě země se také nedávno dohodly na organizaci více než 500 společných aktivit v průběhu roku.

Začátkem tohoto měsíce Filipíny oznámily, že 16 000 filipínských a amerických vojáků se zúčastní každoročního cvičení na Balikatanu, které je naplánováno na 24. až 27. dubna.

Oznámení od státní filipínské tiskové agentury uvedlo, že cvičení bude zahrnovat „cvičení s ostrou palbou k otestování nově získaného zbraňového systému Spojených států a Filipín“.

Formální vztahy mezi Spojenými státy a Filipínami se datují od roku 1898, kdy Madrid v rámci Pařížské smlouvy, která ukončila španělsko-americkou válku, postoupil kontrolu nad svou kolonií na Filipínách Spojeným státům.

Filipíny zůstaly územím Spojených států až do 4. července 1946, kdy jim Washington udělil nezávislost — ale americká vojenská přítomnost v této souostroví zůstala.

Země bývala domovem dvou největších amerických vojenských zařízení v zahraničí, Clark Air Force Base a Naval Station Subic Bay, které podporovaly americké válečné úsilí ve Vietnamu v 60. a na počátku 70. let.

Obě základny byly převedeny pod filipínskou kontrolu v 90. letech, poté, co v roce 1947 vypršela dohoda o vojenských základnách mezi Washingtonem a Manilou.

READ  Zemětřesení v Turecku: Téměř 200 stavitelů zatčeno kvůli údajné špatné stavbě

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *