Nedávné: Do Uzbekistánu vstoupilo 84 afghánských vojáků

Nedávný vývoj v Afghánistánu, kde Taliban Blitz převzal rozsáhlé plochy jen několik týdnů před konečným stažením amerických a NATO vojsk:

___

MOSKVA – 84 afghánských vojáků překročilo hranici do Uzbekistánu, uvedlo v neděli uzbecké ministerstvo zahraničí.

Uzbekistánská policie zadržela afghánskou vojenskou skupinu při překročení hranic. Ministerstvo uvedlo, že všichni tři zranění vojáci ve skupině potřebovali lékařskou pomoc. Mužům bylo v Uzbekistánu poskytnuto jídlo a dočasné útočiště a ministerstvo bylo v kontaktu s afghánskými představiteli ohledně repatriace afghánských vojáků do jejich domovské země.

Oznámení v neděli přišlo, když bojovníci Talibanu vstoupili do Kábulu po týdenním konfliktu před konečným stažením vojsk USA a NATO. Řekli, že Taliban nemá v úmyslu zmocnit se hlavního města násilím.

——

Tirana, Albánie – Albánský ministerský předseda říká, že v jeho zemi budou dočasně ubytovány stovky Afghánců, kteří pracovali se západními mírovými silami.

Eddie Rama na své stránce na Facebooku vyzval americkou vládu, aby sloužila Albánii jako „dopravní uzel pro omezený počet afghánských politických imigrantů zaměřených na Spojené státy“.

„Nepochybně neřekneme ne,“ řekl.

Albánská vláda reagovala příznivě na žádosti dvou amerických nevládních organizací o poskytnutí azylu stovkám afghánských intelektuálů a aktivistek, kterým hrozí poprava Talibanem.

Albánský premiér spolu se svou zemí, Spojenými státy, řekl: „Naše problémy nejsou jen tehdy, když jsou potřeba … jsou potřeba, kdykoli chtějí.“

___

LONDÝN – Britského velvyslance v Afghánistánu vyletí ze země letecky kvůli obavám, že by Taliban mohl obsadit letiště do pondělního večera, informovala britská média.

Ministerstvo zahraničí chtělo, aby Larry Bristow a malá skupina úředníků zůstali na letišti s dalšími mezinárodními velvyslanci. Sunday Telegraph ale uvedl, že jejich odchod byl posunut dopředu. Ministerstvo zahraničí to odmítlo komentovat.

READ  Lidové písně (Magdalena Kosena, Česká filharmonie, Sir Simon Rattle)

Minulý týden ministerstvo obrany sdělilo Kábulu, že 600 britských vojáků pomáhá evakuovat asi 3 000 britských občanů a asi 2 000 Afghánců, kteří pracovali s britskými silami.

Údajně v sobotu přiletělo z letiště letadlo Royal Air Force Hercules s diplomaty a civilisty.

Ministr obrany Ben Wallace podpořil britský krok opustit zemi. „Nezklamali jsme Afghánistán,“ napsal v Sunday Telegraph.

Poté, co Spojené státy oznámily plány na odstoupení, napsal, že Spojené království „nemůže jít samo“. „Bylo by arogantní domnívat se, že Afghánistán lze vyřešit jednostranně,“ řekl.

___

ISLAMABAD: Pákistán uzavřel hranici Torkhamu s Afghánistánem po zabavení afghánského hraničního zařízení Talibanem, řekl v neděli ministr vnitra.

Podle šejka Rašída Ahmeda bylo rozhodnutí o uzavření torkanské hranice přijato kvůli mimořádným okolnostem na druhé straně. Ahmed řekl místní Geo TV, že hranice byla uzavřena, když se afghánská policie vzdala Talibanu.

Ahmed řekl, že hranice zavazadel s Afghánistánem byla otevřená.

Pákistán již řekl, že Afghánistán nemůže nést nové břemeno uprchlíků v důsledku krize ve válkou zmítané zemi. Pákistán je připraven dokončit oplocení na dlouhé porézní hranici a tvrdí, že jde o kontrolu pohybu ozbrojenců přes hranice.

___

ISTANBUL – Afghánský představitel a bojovníci Talibanu tvrdí, že dobyli hlavní provinční město.

Zachycená neděle je posledním pádem hlavního města od doby, kdy ozbrojenci před týdnem začali postupovat.

Provinční radní agentuře AP potvrdil, že byl zajat. V obavě z pomsty důstojník hovořil anonymně.

Ovládá centrální vládu Afghánistánu, Kábul, 34. provincii a pět provinčních hlavních měst.

– Rahim Faiz

___

DREBAN, Česká republika – Čeští lídři schválili plán na vyhoštění afghánského personálu z české ambasády v Kábulu.

Češi už z ambasády evakuovali své velvyslanectví a odvezli ho na mezinárodní letiště v Kábulu.

READ  Česká republika a Švýcarsko čelí porážce v semifinále C'ship žen světového florbalu

Český ministr zahraničí Jacob Gulhanek uvedl, že pokud zůstane afghánský personál, existuje riziko „smrti a mučení“ s tím, že „to nemůžeme dopustit“.

Oznámení přišlo v neděli, když se Taliban zmocnil posledního velkého města mimo Kábul a odřízl hlavní město země na východě.

Ministr obrany Lubomír Mednar řekl, že Češi pomohou Afgháncům, kteří pracovali s českými vojsky na misích NATO.

Medner řekl, že jeho země je připravena postarat se o afghánské překladatele a jejich rodiny. „Přemístíme ty, kteří požádali, do České republiky,“ řekl Medner.

Výfukové lety se mají uskutečnit v příštích několika dnech.

Copyright 2021 Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo opakovaně distribuován bez svolení.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *