Zákonodárci dali zelenou nákupu F-16 pro Turecko poté, co Erdogan schválil žádost Švédska o vstup do NATO.

Zákonodárci dali zelenou nákupu F-16 pro Turecko poté, co Erdogan schválil žádost Švédska o vstup do NATO.

Akce F-16 přichází poté, co turecký parlament v úterý schválil vstup Švédska do NATO a uprostřed náznaků, že Turecko a jeho spojenec v NATO Řecko pracují na nápravě vztahů.

Tento balíček bude druhým velkým vojenským prodejem do Turecka schváleným Kongresem v posledních měsících. V dubnu dohodu podepsal Washington Balíček 259 milionů dolarů Aktualizace softwaru avioniky pro stávající tureckou flotilu F-16.

Předseda pro zahraniční vztahy Senátu Ben Cardin (Demokrat z Marylandu) v pátečním prohlášení uvedl, že prodej bude povolen poté, co Ankara schválila švédskou žádost o členství.

Cardin, který patří mezi zákonodárce s pochybnostmi o dalších otázkách týkajících se Turecka, řekl, že chce, aby Turecko pokročilo v oblasti lidských práv, zaujalo důraznější postoj proti ruské invazi na Ukrajinu a zmírnilo svou rétoriku na Blízkém východě.

„Moje obavy byly důrazně a důsledně sdělovány Bidenově administrativě jako součást naší pokračující angažovanosti a jsem povzbuzen produktivním směrem jejich diskusí s tureckými představiteli k řešení těchto problémů,“ uvedl Cardin v prohlášení.

Dodal: „Těším se na začátek této nové kapitoly našeho vztahu s Tureckem, rozšiřování aliance NATO a spolupráci s našimi globálními spojenci při konfrontaci pokračující ruské agrese proti jeho mírumilovným sousedům.“

Čtyři nejvyšší lídři výborů pro zahraniční vztahy Senátu a Sněmovny reprezentantů pro zahraniční věci musí podepsat prodej zahraničních zbraní předložený Kongresu, což dává nejvyšším demokratům a republikánům v těchto výborech právo veta nad Bidenovými plány na prodej stíhaček vyrobených v USA Turecku.

Cardinův krok je považován za zásadní krok od jeho předchůdce v čele výboru pro zahraniční vztahy. Hřích. Bob Menendez D.N.J., který se vzdal kladívka komise poté, co byl obviněn z federálních obvinění z korupce, byl zarytým odpůrcem prodeje letadel americké výroby do Ankary.

Otálení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se vstupem Švédska do NATO není jedinou stížností, která dohodu brzdila. Nepříznivá situace v oblasti lidských práv v Turecku, vpády do řeckého vzdušného prostoru a nákup systému protivzdušné obrany S-400 ruské výroby zvýšily napětí se Spojenými státy.

READ  Turecko řeklo spojencům, že je „ne“ švédské a finské nabídce NATO – Erdogan

Na řadu přichází také prodej F-16 Spojené státy vyhnaly Türkiye Z pokročilejšího stíhacího programu, F-35, také postavený Lockheed Martin.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *