Střední a východní Evropa – Polská průmyslová výroba v červenci klesla více, než se čekalo

Střední a východní Evropa – Polská průmyslová výroba v červenci klesla více, než se čekalo

21. srpna (Reuters) – Polská průmyslová výroba v červenci klesla více, než se čekalo, a obrátila svou cestu k oživení, zatímco růst mezd v největší středoevropské ekonomice předčil očekávání.

Průmyslová produkce meziročně klesla o 2,7 % oproti očekáváním analytiků ve výši -0,6 %. Meziměsíčně produkce klesla o 8,5 %.

„Po přiměřeně dobrém červnovém čtení jsme doufali, že je to alespoň začátek stabilizace a hledání cesty k oživení, ale zároveň to bylo jednoznačně slabé čtení,“ uvedl ekonom Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.

„Myslím, že dosažení jakékoli pozitivní dynamiky v tomto roce by byl dobrý výsledek.“

Začátkem tohoto měsíce údaje z Maďarska ukázaly větší než očekávaný pokles průmyslové výroby za měsíc červen, zatímco údaje za stejný měsíc z České republiky překvapily vzhůru a ukázaly pokračující růst, i když pomalejším tempem než v předchozím měsíci. předchozí měsíc.

Mzdy polského podnikového sektoru vzrostly v červenci o 10,4 %, což je mírně pod očekáváním růstu o 11,1 % a pod úrovní inflace, která v červenci klesla na 10,8 %.

„Toto jsou rozhodně data, která ukazují další rizikový faktor, že možná příjem domácností není tak dobrý, jak jsme si mysleli,“ řekl Ogonik a dodal, že je to zatím spíše záležitost, kterou je třeba sledovat, než důvod revidovat výhled směrem dolů.

Údaje z minulého týdne ukázaly, že hrubý domácí produkt Polska ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o 0,5 % ve srovnání s 0,3 % očekávanými analytiky, kteří jako hlavní hnací sílu uvedli spotřebu domácností.

Na straně nákladů klesly ceny výrobců poprvé od roku 2020, když v červenci klesly o -1,7 % r/r oproti očekáváním analytiků ve výši -1,1 %. (Reportáž Karola Baduhalla ve Varšavě; střih Alison Williams)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *