Výzkum mořského koníka podporují dobrovolní občanští vědci

Veřejnost pomáhá rozvíjet výzkum mořských koníků, malých ryb, které lze nalézt v korálových útesech, mělkých vodách a ústích řek po celém světě, uvádí studie.

Když se vědci podívali na výsledky veřejných příspěvků do vědeckého projektu iSeahorse v letech 2013 až 2022, zjistili, že úsilí komunity umožnilo vědecký pokrok v této oblasti.

Příspěvky občanů poskytly nové informace o 10 ze 17 druhů mořských koní s údaji, které byly považovány za nedostatečné, a pomohly aktualizovat znalosti o geografickém rozšíření devíti druhů. Vědci napsali v Journal of Fish Biology. Některá pozorování dokonce vědcům pomohla lépe pochopit, kdy a jak se mořští koníci rozmnožují.

Projekt iSeahorse, založený v roce 2013, žádá veřejnost, aby zaznamenávala pozorování mořských koní a sledovala chování zvířat. Podle projektu webová stránkaiSeahorse zatím shromáždil přibližně 11 000 poznámek od více než 1 900 přispěvatelů.

Celkově byli vědci schopni ověřit 7 794 pozorování z 96 zemí a 35 druhů mořských koní. Dobrovolní pozorovatelé si také všimli vzácných druhů, které tradiční monitoring možná nebyl schopen odhalit, napsali.

„Mořští koníci jsou fascinujícím druhem, který má prospěch z komunitní vědy, protože jsou dostatečně tajemní na to, aby ztížili formální výzkum,“ uvedla v článku Heather Koldewe, spoluzakladatelka projektu a vedoucí programu námořní vědy nadace Bertarelli. A Nové vydání. Koldewey, který je spoluautorem studie, uvedl, že nové výsledky podtrhují důležitost společenského vědeckého úsilí při zvyšování povědomí a dosahování cílů ochrany životního prostředí.

Chcete se zúčastnit? Návštěva https://projectseahorse.org/iseahorse/ Chcete-li se dozvědět více.

READ  Přerušovaný půst funguje na hubnutí – ale pouze za předpokladu, že dodržíte toto pravidlo: ScienceAlert

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *