Výletní loď s 206 lidmi na palubě najela na mělčinu v Grónsku

Výletní loď s 206 lidmi na palubě najela na mělčinu v Grónsku

KODAŇ, Dánsko (AP) – Norská výletní loď plující pod Bahamskou vlajkou s 206 cestujícími a posádkou na palubě najela na mělčinu na severozápadě Grónska, uvedly v úterý úřady s tím, že nikdo na palubě není v nebezpečí a nebyly hlášeny žádné škody.

„Naše jednotky jsou daleko a počasí může být velmi nevhodné,“ řekl velitel. Brian Jensen z Joint Arctic Command.

Dodal, že nejbližší loď dánského námořnictva je asi 1200 námořních mil (1380 mil) daleko, a dodal, že míří na místo a očekává se, že dorazí k zaparkované lodi v pátek. Jensen v prohlášení uvedl, že neexistuje žádné bezprostřední nebezpečí pro lidský život nebo životní prostředí, ale úředníci „berou tento incident velmi vážně“.

343 stop dlouhý a 60 stop široký Ocean Explorer najela na mělčinu v pondělí v Alpfjordu v severovýchodním Grónském národním parku. Je to největší a nejsevernější národní park na světě a je známý svými ledovci a pižmovými voly, kteří se potulují po pobřeží.

Loď patří do skupiny Ulstein v Ulsteinviku v jižním Norsku.

Úřady byly v kontaktu s jinou výletní lodí v oblasti a byly požádány, aby zůstaly poblíž a pomohly, pokud se situace vyvine. Druhá výletní loď nebyla identifikována.

Uzemněná výletní loď se může sama uvolnit, když je příliv vysoký, uvedla grónská televize KNR. „Bez ohledu na to, pro nás je nejdůležitější, aby se všichni dostali do bezpečí,“ řekl Jensen.

Později v úterý Společné arktické velení na své facebookové stránce uvedlo, že loď zůstala uvízlá navzdory přílivu.

„Zatím nejsou žádné zprávy, že by byl lidský život nebo životní prostředí vážně ohroženo,“ uvedlo Spojené arktické velení.

Hlavním posláním Společného arktického velitelství je zajistit dánskou suverenitu monitorováním oblasti kolem Faerských ostrovů a Grónska, dvou poloautonomních území, která jsou součástí Dánského království.

READ  Ukrajina oznámila trvalé ruské útoky na klíčové město Bachmut

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *