Separatisté rostou v Katalánsku většinou navzdory vítězství socialistů

Pro-odborová socialistická strana vyhlásila těsné vítězství v regionálních volbách v Katalánsku pozdě v neděli, ale koalice stran podporujících odchod v severovýchodním rohu Španělska rozšířila jejich kontrolu nad regionálním parlamentem.

Se započítáním 99% hlasů se tři hlavní strany zavázaly k vytvoření samostatného katalánského státu, který zvýší počet jejich křesel v regionálním parlamentu na 74. V roce 2017 získaly stejné strany 70 ze 135 křesel, tj. Pouze dva. Nad většinou.

Socialistická strana pod vedením bývalého ministra zdravotnictví Salvadora Illy se chystala získat 33 křesel s více než 625 000 hlasy. Prosecesionistický republikán odešel do Katalánska také přiděleno 33 křesel, ale s 580 000 hlasy.

Ale navzdory masivní podpoře Socialistické strany předsedy vlády Pedra Sáncheze, která vedla rozhovory se separatisty ve snaze zmírnit napětí v regionu, se Ella bude jen těžko snažit získat vládu společně. Bude potřebovat podporu mnoha stran, včetně některých separatistů.

„Toto je jasné vítězství, které má jedno čtení: Je čas obrátit stránku, napsat novou kapitolu, spojit se navzájem a postupovat společně,“ řekl Alaa po svém vítězství.

Výsledek potvrzuje, že prosecesní sentiment se nezmenšil navzdory kolektivnímu utrpení pandemie COVID-19 a frustrujícímu pokusu o oddělení v říjnu 2017, který nechal mnoho jejích členů ve vězení.

Nebylo však jasné, zda by separatistické strany dokázaly překonat boje, které sužovaly jejich masy, protože sen o snadném oddělení od Španělska se ukázal jako nepolapitelný.

Výsledky přenesly moc v prosecesním táboře na levicovou Republikánskou levicovou stranu v Katalánsku, která má ve středopravém prostoru 33 křesel v kombinaci s Katalánskem, které má získat 32 křesel.

Republikánská levice z Katalánska, vedená uvězněným vůdcem Auriolem Junquiresem, nyní může napadnout vedení bloku se stranou Společně pro Katalánsko, stranou bývalého katalánského vůdce Carlesa Boydmonta, který uprchl do Belgie po neúčinném pokusu o odchod z roku 2017.

READ  Studie říká, že ruská ekonomika se hroutí uprostřed dusivých sankcí

Katalánsko společně zachovává v krátkodobém horizontu radikálnější postoj k přerušení vztahů se Španělskem, zatímco republikánská levice v Katalánsku za poslední rok ztišila tón a stanovila amnestii ústředních orgánů na Jonquerase a další uvězněné vůdce jako nejvyšší prioritu – pro teď.

29letý Adrià Hoguet, který pracuje v bankovním sektoru, změnil hlas z Společně pro Katalánsko na Republikánskou levici v Katalánsku.

„I když chce nezávislost Katalánska, strana ví, že to nebude snadné a nelze jej dosáhnout pouhým posunem vpřed, protože jsme viděli, že to nebude fungovat,“ uvedl Huget po hlasování v Barceloně.

Regionální parlament byl také na pokraji zlomenin a radikálnosti.

Krajně pravicová strana Vox vstoupila do katalánského zákonodárného sboru poprvé s 11 křesly, což potvrdilo její vzestup ve Španělsku v posledních letech. Jeho úspěch přišel na úkor konzervativní Lidové strany, která po kampani, v níž zmírnila svůj dříve nekompromisní postoj proti katalánským separatistům, opustila tři křesla.

Na druhé straně spektra se krajně levicový prosecesní CUP zlepšil na devět ze čtyř, které vyhrál v roce 2017. Takže prosecesní síly budou znovu potřebovat nepředvídatelný CUP, aby vytvořily většinu.

Jakákoli potenciální regionální vláda by se pravděpodobně spoléhala na dohody mezi stranami, jejichž uzavření by mohlo trvat dny i více.

Používání obličejových masek a dezinfekčních prostředků na ruce bylo ve volebních místnostech povinné, protože Španělsko bojuje s dalším nárůstem infekcí v zemi, která pro COVID-19 ztratila více než 64 000 lidí.

U 29leté sociální pracovnice Andrey Marinové pandemie zvýšila její touhu po pokračování odborů.

Řekla: „Hlasovala jsem pro socialisty, protože nechci, aby můj hlas šli separatistům.“ „Už utrácejí spoustu peněz na podporu separatistických věcí, když je dnes důležitá ekonomika a ukončení epidemie.“

Zdá se, že obavy z virů, špatného počasí a absence konkrétního návrhu secesionistů, aby se v blízké budoucnosti znovu začal bojkotovat, snížily účast voličů, která klesla na 55% ve srovnání s rekordní volební účastí 79% v prosinci 2017. Zdálo se, že to zvýhodňuje prosecesní strany, což přináší lepší výsledky ve venkovských oblastech, které jsou ve volebním zákoně nadměrně zastoupeny.

READ  Rusko říká, že za energetickou krizi může „krátkozraká“ EU – POLITICO

Proto i když socialisté vzrostli na úkor liberálních občanů, kteří se po vítězství ve volbách v prosinci 2017 snížili na šest křesel o 36, katalánské politické panorama zůstalo v základní otázce stejné: středomořský region hraničící s Francií je stále zhruba mezi nimi. Ti, kteří jsou pro vytvoření katalánského státu a kteří silně podporují zbývající část Španělska.

___

K této zprávě přispěla novinářka Associated Press Renata Brito.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *