Vnitřní jádro Země se mohlo začít otáčet jiným způsobem: studiem

Nová studie zjistila, že vnitřní jádro Země mohlo hluboko pod povrchem změnit směr.

Hluboko pod našima nohama se proti nám mohl začít pohybovat obr.


Země Vnitřní jádroPodle pondělního výzkumu se žhavá železná koule o velikosti Pluta přestala točit stejným směrem jako zbytek planety a možná se otáčí opačným směrem.

Zhruba 5 000 kilometrů (3 100 mil) pod povrchem, na kterém žijeme, se tato „planeta v planetě“ může otáčet nezávisle, protože se vznáší v tekutý kov vnější jádro.

Jak přesně se vnitřní jádro otáčí, je předmětem debat mezi vědci – a očekává se, že nejnovější výzkum bude kontroverzní.

To, co je málo známo o vnitřním jádru, pochází z měření jemných rozdílů v seismických vlnách – někdy generovaných zemětřesením nebo jadernými výbuchy – jak procházejí středem Země.

Ve snaze sledovat pohyby vnitřního srdce byl v časopise zveřejněn nový výzkum Přírodní vědy o Zemi Analyzovali seismické vlny z častých zemětřesení za posledních šest desetiletí.

Autoři studie, Xiaodong Song a Yi Yang z Pekingské univerzity v Číně, uvedli, že zjistili, že rotace vnitřního jádra „kolem roku 2009 téměř zastavila a poté se posunula opačným směrem.“

„Myslíme si, že vnitřní jádro rotuje vzhledem k zemskému povrchu tam a zpět jako na houpačce,“ řekli agentuře AFP.

Dodali, že „jeden cyklus houpačky je asi sedm desetiletí“, což znamená, že mění směr přibližně každých 35 let.

Řekli, že předtím změnil směr na počátku 70. let a očekávali, že další posun bude v polovině 40. let.

Vědci uvedli, že tato rotace se zhruba shoduje se změnami v takzvané „délce dne“ – malé rozdíly v přesném čase, kdy se Země otočí kolem své osy.

zaseklý uprostřed

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že to, co dělá vnitřní jádro, má velký vliv na obyvatele povrchu.

Ale vědci řekli, že věří, že existují fyzické spojení mezi všemi vrstvami Země, od vnitřního jádra až po povrch.

„Doufáme, že naše studie bude motivovat některé výzkumníky k vytváření a testování modelů, které zacházejí s celou Zemí jako s integrovaným dynamickým systémem,“ uvedli.

Odborníci, kteří se studie nezapojili, vyjádřili k jejím zjištěním opatrnost, poukázali na několik dalších teorií a varovali, že o středu Země zůstává mnoho záhad.

„Toto je velmi pečlivá studie od vynikajících vědců, kteří vložili spoustu dat,“ řekl John Vidal, seismolog z USC.

„(Ale) žádný z modelů podle mého názoru nevysvětluje dobře všechna data.“

Vidale publikoval výzkum v loňském roce, který naznačuje, že vnitřní jádro se otáčí rychleji a mění směr každých šest let. Jeho práce byla založena na dvou seismických vlnách Jaderné výbuchy Koncem 60. a začátkem 70. let.

Tento časový rámec se blíží bodu, kdy pondělní výzkum říká, že vnitřní jádro naposledy změnilo směr – což Vidal nazval „trochu náhoda“.

Geofyzici se „rozdělili“

Další teorií – o které Vidal řekl, že má dobré důkazy, které ji podporují – je, že vnitřní jádro se výrazně posunulo pouze mezi lety 2001 a 2013 a od té doby zůstalo na svém místě.

Hrvoje Tkalcic, geofyzik z Australské národní univerzity, publikoval výzkum, který naznačuje, že cyklus vnitřního jádra je každých 20 až 30 let, namísto 70 navrhovaných v nejnovější studii.

„Tyto matematické modely jsou s největší pravděpodobností všechny nesprávné, protože vysvětlují pozorovaná data, ale data je nevyžadují,“ řekl Tkalcic.

„Proto bude geofyzikální komunita ohledně tohoto objevu rozdělena a téma zůstane kontroverzní.“

Seismology přirovnal k lékařům, „kteří studují vnitřní orgány těl pacientů pomocí nedokonalého nebo omezeného vybavení“.

Vzhledem k tomu, že neexistuje něco jako CT sken, řekl: „náš obraz nitra Země je stále mlhavý“ a očekával, že přijdou další překvapení.

To by mohlo zahrnovat více o teorii, že vnitřní jádro může mít uvnitř další železnou kouli – jako ruská panenka.

„Něco se děje a myslím, že to zjistíme,“ řekl Vidal.

„Ale může to trvat deset let.“

více informací:
Yi Yang et al., Multidekadální variace vnitřní rotace Země, Přírodní vědy o Zemi (2023). DOI: 10.1038/s41561-022-01112-z

© 2023 AFP

citát: Vnitřní jádro Země se mohlo začít otáčet jiným způsobem: Studie (2023, 24. ledna) Získáno 24. ledna 2023 z https://phys.org/news/2023-01-earth-core.html

Tento dokument podléhá autorským právům. Kromě jakéhokoli poctivého jednání za účelem soukromého studia nebo výzkumu nesmí být žádná část reprodukována bez písemného souhlasu. Obsah je poskytován pouze pro informační účely.

READ  Usmívající se! Obyvatelé okresu Dane se mohou masek zbavit od 2. června | místní zprávy

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.