Velvyslanectví USA na Haiti žádá Američany, aby odešli „co nejdříve“

Velvyslanectví USA na Haiti uvedlo, že tamní Američané by měli zemi opustit „co nejdříve“ uprostřed pokračujících nepokojů a politických nepokojů.

„Vzhledem k současné bezpečnostní situaci a problémům s infrastrukturou by američtí občané, kteří jsou na Haiti, měli co nejdříve opustit Haiti prostřednictvím komerční nebo soukromé dopravy,“ uvedla ambasáda ve středu v prohlášení. poradce.

Mezitím by tamní Američané podle ní měli „být extrémně opatrní při cestování po zemi“ a „vyhýbat se demonstracím a velkým shromážděním lidí“.

„Pokud narazíte na zátaras, otočte se a vydejte se do bezpečné oblasti,“ dodalo velvyslanectví.

Minulý měsíc Spojené státy evakuovaly nepodstatné vládní zaměstnance a rodinné příslušníky diplomatů ze své ambasády v Port-au-Prince, hlavním a nejlidnatějším městě země. Oznámení přišlo poté, co se Haiťané nahrnuli do oblasti před americkou ambasádou a hledali ochranu Těžká střelba v okolí areálu.

Vizuální časová osa: Atentát na haitského prezidenta Jovenela Moise

Haiti trpělo násilím gangů po atentátu na prezidenta Jovenela Moise v roce 2021. Od té doby se ozbrojené gangy zmocnily moci až v 90 procentech Port-au-Prince, uvedl list The Washington Post, s rozsáhlým zabíjením, znásilňováním a vysídlením civilistů. .. Protože soutěží o kontrolu nad územím a zdroji.

A v říjnu loňského roku premiér Ariel Henry, který nahradil Moise, vyhlásil předčasné volby Ozbrojené mnohonárodní síly na uklidnění krize. Ale tato výzva zůstala z velké části bez odezvy. Spojené státy se obrátily na Kanadu, aby vedla takovou sílu, ačkoli Ottawa se také zdráhala. Od té doby haitští civilisté organizovali ozbrojené skupiny hlídky, aby bojovaly proti gangům.

Keňa minulý měsíc řekla, že tak učiní.Zvažte pozitivněVede mnohonárodní síly, jejichž cílem je vrátit kontrolu haitským úřadům.

Ve svém středečním varování americkým občanům, aby odešli, velvyslanectví poznamenalo, že místa v letech se rychle zaplňují a „mohou být k dispozici pouze několik dní nebo dokonce týdnů před odletem“. Uvedla, že American Airlines, JetBlue a Spirit patří mezi letecké společnosti obsluhující Haiti, stejně jako místní aerolinky Sunrise Airways.

READ  Nejdelší bitva války si v „srdci Ukrajiny“ vyžádá vysokou cenu

Dostupnost letů tento týden byla velmi omezená; Letenka American Airlines na 6. září do Miami se prodala za téměř 2000 dolarů.

Karen de Jong přispěla k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *