Fotografie: Česká archeologická mise objevila v Abúsíru hrobku královského písaře „Juty M’Hat“.

Fotografie: Česká archeologická mise objevila v Abúsíru hrobku královského písaře „Juty M’Hat“.

Generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Mustafa Vaziri oznámil, že česká archeologická mise z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze objevila při vykopávkách abúsírské nekropole hrob státního písaře „Juty M Haad“.

Hrobka pochází z poloviny prvního tisíciletí před naším letopočtem.

Waziri vysvětlil, že tato část Abúsírské nekropole obsahuje hrobky vysokých úředníků a vojenských velitelů z 26. a 27. dynastie.

Poznamenal, že to mělo velký význam pro učence starověké egyptské společnosti v tomto období.

Waziri řekl, že objev je významný, protože život královského písaře Jutti M Hatt, který žil během 27. dynastie, nebyl dříve znám.

Tento nový objev spolu s předchozími objevy na lokalitě Abúsír, jako je hrob vojenského velitele „Wa ib Ra“ objevený před pár lety Českou misí, vnese více světla do historických změn, které se v Egyptě odehrály v r. turbulentní časy. Páté a šesté století před naším letopočtem.

Marcel Barda, ředitel české mise, vysvětlil, že hrobka byla postavena ve tvaru studny, která končila pohřební jámou.

Ačkoli horní část hrobky nebyla nalezena neporušená, pohřební komora obsahovala mnoho bohatých hieroglyfických scén a písem, řekl. Na pohřebiště se dá dostat malým horizontálním průchodem pod studnou, který je dlouhý asi tři metry, poznamenal.

Vysvětlil, že studna, která vede k hrobce, je součástí sousedního hřbitova, který obsahuje expozice postavené v té době pro vojenského velitele známého jako Menk ib Nikau.

Pohřební komora Jeti M Hat je plná nápisů.

Na severní stěně (vchodu) je dlouhá řada náboženských nápisů proti uštknutí hadem, citovaných z Textů pyramid.

Na jižní a západní stěně jsou vyřezávané rituální obětiny, zatímco strop pohřební komory zobrazuje cestu slunce po obloze v ranních a večerních lodích s hymnami na východ a západ slunce.

Zástupce ředitele České mise Mohammad Majid objevil sarkofág Jutti M Hat, který byl podle něj z kamene a zvenku i zevnitř zdobený hieroglyfickými texty a vyobrazeními bohů.

READ  Kdo vyhraje české prezidentské volby? ⋆ Vizgrad Uvnitř

Horní strana krytu rakve a její dlouhé strany jsou zdobeny různými texty z Knihy mrtvých, včetně postav bohů chránících zesnulé.

Na krátkých stranách obálky jsou postavy bohyní „Isis a Nephthys“ s ochrannými texty pro mrtvé.

„Pokud jde o vnější strany rakve, jsou zdobeny částmi rakve a texty pyramid, které částečně opakují mantry, které se již objevily na stěnách pohřební komory,“ řekl: „Na dně vnitřní stěny rakve je vyobrazena bohyně Západu „Immudet“ a na vnitřních stranách se nazývá tato bohyně a canopické mantry recitované bohem země (Keb).

„Všechny tyto náboženské a magické texty měly zajistit zesnulému hladký vstup do věčného života.“

Majeed poznamenal, že v hrobce Jeti M Hata nebyly nalezeny žádné pohřební pozůstatky, protože hrobka byla vyrabována dříve – možná již v pátém století našeho letopočtu.

Antropologické studie ostatků majitele hrobky ukázaly, že Jheuti Em Hat zemřel relativně mladý, ve věku kolem 25 let.

Jeho mumie vykazovala známky toho, že kvůli své práci trpěl některými neduhy, včetně opotřebení páteře v důsledku dlouhého sezení, a trpěl silnou slabostí kostí.

Lze potvrdit, že toto zranění souvisí s majiteli hrobek poblíž Jheuti Em Hat, včetně slavného kněze „Iouef Aa“, u kterého byla potvrzena stejná nemoc.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *