Velké asteroidy mohou Zemi zasáhnout častěji, než si vědci mysleli

Výsledky nové studie založené na satelitních snímcích dávných kolizí ukazují, že Země se může srazit s velkými asteroidy častěji, než si vědci dosud mysleli.

Život na Zemi byl během své 3,8 miliardy let historie nucen snášet řadu katastrofických katastrof na úrovni vyhynutí. Velikost těchto ničivých úmrtí se pohybuje od globálních katastrof až po místní události a mohou být důsledkem pomalých změn klimatu nebo ničivých jednorázových událostí, jako je srážka asteroidu s dinosaury asi před 66 miliony let.

Zemský plášť stále nese jizvy po mnoha z těchto ničivých dopadů. Postupem času však vzniklé krátery byly erodovány průchodem větru a vody, což vědcům znesnadnilo rekonstrukci a pochopení podstaty monstrózních událostí.

Naštěstí jsou vědci stále schopni charakterizovat starověké asteroidy pozorováním blízkých těles sluneční soustavy a srovnáváním zbytků kráterů na Zemi s těmi podobnými krátery nalezenými na Měsíci. Nedostatek atmosféry tam udržuje místa dopadu v téměř nedotčeném stavu, což umožňuje vědcům získat lepší představu o energii přenesené úderem.

Na základě těchto údajů vědci odhadují, že Země se jednou za 600 000 až 700 000 let srazí s obrovským asteroidem širokým asi 1 km. ale, Podle výsledků nové studieA Dopady, které zasáhly zemský povrch za poslední milion let, mohou být prudší, než se dříve myslelo.

Výzkum provedl tým vědců pod vedením Jamese Garvina, hlavního vědce z Goddard Space Flight Center NASA. Podle publikace v časopise ScienceVědci použili tisíce vysoce detailních snímků shromážděných flotilou družic pro pozorování Země k vytvoření 3D map čtyř míst v kráterech, které se vytvořily za posledních milion let.

V průběhu studie vědci provedli tisíce testů na 3D mapách kráterů pomocí algoritmu navrženého k detekci kruhových útvarů na Marsu.

READ  Ohromující fotografie obřího jesetera

Algoritmus pravidelně detekoval struktury podobné ráfku v kilometrech od přijatých okrajů čtyř kráterů. Tyto dříve nedetekované útvary často zdvojnásobily velikost známých srážkových míst, což zase naznačuje, že srážky, které je vytvořily, byly mnohem energetičtější, než se dříve myslelo, pravděpodobně v důsledku srážek větších než jeden kilometr.

Podle vědců, pokud by nové formace byly skutečně okraji skutečného kráteru, jak Garvin věřil, výbuchy, které vytvořily, by byly „desetkrát prudší než největší jaderná bomba v historii.“

Zatímco bledne ve srovnání s devastací způsobenou asteroidem Chicxulub, který vyhladil všechny dinosaury žijící na Zemi, menší údery byly stále schopny změnit klima a spustit místní vymírání.

Pokud je toto zjištění správné, znamenalo by to, že Země je zasažena masivními asteroidy častěji, než se dříve myslelo. Někteří vědci se však domnívají, že nově identifikované struktury jsou skutečné okraje kráterů, a místo toho naznačují, že se mohly vytvořit z trosek vyvržených silou nárazů.

Zatímco Garvin pochybuje o tom, že prstenec trosek bude i po tak dlouhé době stále viditelný, poznamenává také, že objev prstencových struktur definitivně „nic neprokázal“ a že k potvrzení nebo vyvrácení toho, že byly ve skutečnosti, by byla nutná terénní práce. nárazové ráfky.

Mezitím vesmírné agentury po celém světě spolupracují na skenování oblohy kvůli potenciálním hrozbám a aktivně vyvíjejí strategie planetární obrany, aby odvrátily přilétající asteroidy.

Zrovna minulý rok se mise NASA DART setkala a srazila se s asteroidem ve sluneční soustavě a úspěšně jej odklonila vesmírem.

Je nevyhnutelné, že se další velký asteroid někdy v budoucnu ocitne v kolizním kurzu se Zemí. Mise jako DART jsou prvním krokem na cestě k rozvoji plné schopnosti obrany proti asteroidům, která by jednoho dne mohla zabránit vyhynutí našeho druhu.

READ  První snímky z čínské kosmické lodi na Marsu mohly nějakou dobu trvat, než se dostaly na Zemi

Anthony je nezávislý přispěvatel, který pro IGN pokrývá novinky z oblasti vědy a videoher. Má více než osm let zkušeností s převratným vývojem v různých vědeckých oblastech a není absolutně čas vás oklamat. Sledujte ho na Twitteru @BeardConGamer

Obrazový kredit: Shutterstock, Dima Zell

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *