Vědci oživují 48 500 let starý „zombie virus“ pohřbený v ledu

Vědci oživují 48 500 let starý „zombie virus“ pohřbený v ledu

Vědci uvedli, že možnost oživení viru by mohla infikovat zvířata. (zástupce)

Tání starověkého permafrostu v důsledku klimatických změn může představovat novou hrozbu pro lidi, podle výzkumníků, kteří oživili téměř dvě desítky virů – včetně jednoho, který zamrzl pod jezerem před více než 48 500 lety.

Evropští vědci zkoumali starověké vzorky odebrané z permafrostu v sibiřské oblasti Ruska. Oživili a charakterizovali 13 nových patogenů, které nazvali „viry zombie“, a zjistili, že zůstali infekční, přestože strávili tisíce let uvězněni ve zmrzlé Zemi.

Vědci již dlouho varují, že tání permafrostu v důsledku oteplování atmosféry zhorší klimatické změny tím, že uvolní dříve zachycené skleníkové plyny, jako je metan. Ale jeho účinek na spící patogeny není dobře znám.

Tým výzkumníků z Ruska, Německa a Francie uvedl, že biologické riziko opětovného osídlení virů, které studovali, bylo „naprosto zanedbatelné“ kvůli kmenům, na které se zaměřili, zejména těm, které jsou schopné infikovat mikroby améby. Možné oživení viru, který by mohl infikovat zvířata nebo lidi, je mnohem větší problém, uvedli a varovali, že jejich práce by mohla být extrapolována, aby se ukázalo, že nebezpečí je skutečné.

„Je tedy možné, že starověký permafrost uvolnil tyto neznámé viry při rozmrazování,“ napsali v článku publikovaném v předtiskovém úložišti bioRxiv, který dosud nebyl přezkoumán. „Jak dlouho mohou tyto viry zůstat infekční, jakmile jsou vystaveny vnějším podmínkám, a jaká je pravděpodobnost, že se v tomto období setkají a infikují vhodného hostitele, nelze odhadnout.“

„Riziko se však v souvislosti s globálním oteplováním nutně zvýší, když se bude tání permafrostu nadále zrychlovat a v důsledku průmyslových projektů bude v Arktidě žít více lidí,“ uvedli.

(Tento příběh nebyl upraven zaměstnanci NDTV a je automaticky generován ze syndikovaného zdroje.)

READ  Walter Cunningham: Poslední žijící astronaut Apolla 7 zemřel

Doporučené video dne

Otevřený dopis izraelského vyslance svému krajanovi o „kašmírských spisech“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *