Úplný zákaz obchodu s Ruskem je nereálný

Český ministr financí Zbenik Stangora řekl, že plošný zákaz obchodu s Ruskem navržený polským premiérem Mateuszem Morawieckim není reálný, protože čtyři sankční balíčky zavedené Evropskou unií fungují dobře.

„Podle toho, co jsem slyšel od kolegů ministrů financí z jiných zemí, si nemyslím, že tento návrh bude mít podporu,“ řekl Stangura. Zatímco česká vláda tvrdí, že prosazuje nejtvrdší sankce proti Rusku, úplný zákaz obchodu znamená konec dovozu plynu a ropy z Ruska – což je krok nepřijatelný pro řadu zemí EU, včetně Německa a Rakouska.

O dalších krocích proti Rusku se bude jednat na summitu Evropské rady ve dnech 24. až 25. března.

V nejnovějším balíčku EU rozšířila sankce o více ruských a běloruských oligarchů a zakázala vývoz luxusního zboží, železa a oceli a také investice do ruského energetického sektoru.

Guvernér České národní banky Jerry Rosnok řekl, že sankce Evropské unie zasazují ruské ekonomice zničující ránu. Dodal, že evropské a americké sankce vrátí ruskou ekonomiku o dvacet let zpět.

Stangura dodal, že pátý balíček sankcí EU se připravuje. Češi navrhují vyloučit z mezinárodního platebního systému SWIFT všechny ruské banky, protože v současné době je z tohoto systému zakázáno pouze sedm bank.

Stangora také vyzval své protějšky z Evropské unie, aby uzavřeli přístavy pro všechny ruské lodě.

READ  Démoni rádi přidají Balese poté, co je Goudreau minul

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *