Jaishankar po rozsáhlých bilaterálních jednáních ukončil návštěvu České republiky

Jaishankar po rozsáhlých bilaterálních jednáních ukončil návštěvu České republiky

Ministr zahraničí S. Jaishankar v pondělí zakončil svou návštěvu České republiky, během níž vedl obsáhlá jednání s českým prezidentem Johnem Lipovským a projednal celou škálu bilaterálních vztahů, včetně politických, ekonomických, bezpečnostních a bezpečnostních.

Obě strany si vyměnily názory na indicko-pacifický a ukrajinský konflikt. Diskutovali také o spolupráci na mnohostranných fórech a dohodli se na úzké spolupráci v této oblasti, uvedlo ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Jaishankar zde byl během poslední etapy svého dvounárodního turné po Slovensku a České republice, aby dále urychlil vztahy s oběma zeměmi střední Evropy. Indie a Česká republika se historicky těšily vřelým a přátelským vztahům, které byly v posledních letech utužovány výměnami na vysoké úrovni a posílenou spoluprací v těchto oblastech.

Během jednání na úrovni delegací Jaishankar a Lipowski diskutovali o celé řadě bilaterálních vztahů, včetně politiky, ekonomiky, bezpečnosti a bezpečnosti, S&T, kultury a vztahů s lidmi, uvádí zpráva.

Obě strany ocenily skutečnost, že dvoustranný obchod přesáhl 2 miliardy dolarů. Diskutovalo se také o vztazích Indo-EU, včetně nadcházejícího českého předsednictví Evropské unii, a obě strany spolupracovaly na předběžném rozhodnutí o dohodě o volném obchodu Indo-EU, uvádí se v prohlášení.

Jaishankar také hovořil s českými poslanci Evropského parlamentu a diskutoval o silných vazbách Indie s Evropskou unií a Českou republikou. Vyměnili si názory na indicko-pacifický region, potravinovou a energetickou bezpečnost a digitální spolupráci.

V Praze vzdal květinovou poctu bustě ministra zahraničí Rabindranátha Thákura a promluvil k členům indické komunity a ocenil indicko-český lid za jejich roli při zlepšování vztahů s veřejností.

Jaishankar dorazil do Prahy v sobotu ze slovenského hlavního města Bratislavy. Jaisankarova návštěva na Slovensku je od založení EAM v roce 1993 bezprecedentní. Indie a Slovensko sdílí úzký a přátelský vztah založený na společných hodnotách demokracie, právního státu, svobody a rovnosti.

V Bratislavě Jaisankar vystoupil na fóru GLOBSEC 2022 s názvem „Posun přátelství na novou úroveň: Spojenci v indo-pacifickém regionu“. Pozval také slovenského premiéra Edwarda Hekera a jednal na úrovni delegací s ministrem zahraničí Gorkem.

READ  Struktura parlamentu EU není po volbách v roce 2024 příliš jasná - EURACTIV.com

Poděkoval slovenské straně za pomoc s vyhnáním 1115 indických studentů z Ukrajiny. Ocenil také vzájemné uznávání očkovacích průkazů mezi Indií a Slovenskem, což výrazně usnadnilo cestování mezi oběma zeměmi.

Obě strany jednaly o rozšíření spolupráce v oblasti obchodu, investic a obrany.

Pozval také Slovensko, aby se připojilo k Mezinárodní solární alianci. Obě strany si také vyměnily názory na regionální a multilaterální otázky, včetně Ukrajiny, Evropské unie a Indo-Pacifiku.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *