Vědci objevili nový druh starověkého krokodýla

Vědci objevili nový druh starověkého krokodýla

Na snímku nahoře je krokodýl čínský, blízce příbuzný s nově objeveným krokodýlem Aligátor monensis Z Thajska. Tento průkopnický výzkum odhaluje jedinečné vlastnosti lebky a poskytuje hlubší vhled do evoluční linie asijských krokodýlů.

Nedávno zveřejněná studie v Vědecké zprávy Podrobnosti o nálezu starověkého krokodýla, který předtím nebyl identifikován Klasifikovat Vyskytuje se v Thajsku, které sdílí úzké evoluční vazby s čínským krokodýlem (Aligátor sinensis).

Výzkumníci Gustavo Darlem, Marton Rabe, Kantapon Suraprasit, Panepa Tian a jejich tým identifikovali nový druh zkoumáním téměř kompletní zkamenělé lebky – datované před méně než 230 000 lety – z Ban Si Liam v Thajsku. Pojmenovali druh Aligátor monensis S odkazem na nedalekou řeku Mon.

Autoři zkoumali pozůstatky a zkoumali evoluční vztahy mezi nimi A. monensis a dalších druhů porovnáním jejich pozůstatků s pozůstatky 19 vzorků čtyř vyhynulých druhů krokodýlů, kromě žijícího krokodýla amerického (Aligátor Mississippiensis), krokodýl čínský a kajman brýlatý (Krokodýl kajman) Klasifikovat. Přezkoumali také dříve publikovaný výzkum kosterních charakteristik a evolučních vztahů mezi druhy krokodýlů.

Autoři identifikovali několik unikátních kraniálních rysů A. monensis, Včetně širokého a krátkého čenichu, dlouhé lebky, menšího počtu zubních dutin a nozder umístěných dále od špičky čenichu. Navíc si všimli podobnosti mezi lebkami A. monensis Krokodýl čínský má malý otvor ve střeše tlamy, hřeben v horní části lebky a vyvýšený hřeben za nosními dírkami.

Naznačují, že tyto dva druhy jsou blízce příbuzné a mohly mít společného předka v nížinách Yangtze-Chi a Mekong-Chao Phraya. Spekulují, že zvýšení nadmořské výšky jihovýchodní tibetské plošiny mezi 23 a 5 miliony let mohlo vést k oddělení různých populací a evoluci dvou samostatných druhů.

Autoři si toho všímají A. monensis V zadní části tlamy má velké zubní dutiny, což naznačuje, že mohl mít velké zuby, které by byly schopné rozdrtit skořápky. Ve výsledku to naznačují A. monensis Může sežrat kořist s tvrdou skořápkou, jako jsou hlemýždi, a také jiná zvířata.

Výsledky poskytují další poznatky o evoluci asijských krokodýlů.

Odkaz: „Vyhynulý druh krokodýla s hlubokým čenichem ze čtvrtohor v Thajsku a komentáře k vývoji skřípání zubů u krokodýlů“ od Gustava Darlema, Kantapon Suraprasit, Yawalak Shimane, Panepa Tian, ​​​​Chutima Yamey, Mana Rujbumrong, Adoloit Kawira a Marton Rabe. , 13. července 2023, Vědecké zprávy.
doi: 10.1038/s41598-023-36559-6

READ  Většina starověké DNA, která byla objevena, odhaluje prosperující ekosystém, který se postupem času ztratil

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *