Byly objeveny nové druhy dinosaurů s ručními palnými zbraněmi jako T. rex

Byly objeveny nové druhy dinosaurů s ručními palnými zbraněmi jako T. rex
Fosilie Meraxes gigas, jak byl nový dinosaurus pojmenován, byla nalezena na území dnešní argentinské severní Patagonie, což ukazuje, že tvor Podle A. byl 11 metrů dlouhý a vážil více než čtyři tuny Studie publikovaná v časopise Current Biology Čtvrtek.

V té době byla oblast horká a vlhká se spoustou vodních cest a vegetace včetně velkých stromů, řekl CNN Juan Canal, vedoucí projektu v Muzeu paleontologie Ernesta Bachmanna v Neuquenu v Argentině.

Toto masožravé zvíře pochází ze skupiny dinosaurů Carcharodontosauridae, kteří žili v období křídy před 145 až 66 miliony let, uvádí studie.

V posledních 30 letech byla nalezena skupina fosílií Carcharodontosauridae, ale o jejich lebce, předloktí nebo chodidlech je známo jen málo.

To se změnilo s objevem M. gigas, díky pozoruhodně úplné fosilii.

„Poprvé víme velmi podrobně o určitých částech anatomie těchto obřích masožravých dinosaurů,“ řekl Kanal.

Vědci nalezli téměř kompletní přední končetinu, což jim umožnilo dospět k závěru, že M. gigas měl malé paže tak velkého dinosaura, což je fyzický rys sdílený s T. rex, který paleontology již dlouho mátl.

Našli také téměř kompletní lebku a nohu, což jim umožnilo objasnit, jak se tato skupina dinosaurů vyvíjela, řekl Kanal a vysvětlil, že existuje trend k větší velikosti těla, větší lebky a menší ruce v poměru k tělu.

„Byly tam nějaké závody ve zbrojení“

Fosilie byla nalezena ve souvrství Huincul, kde podle studie byly nalezeny pozůstatky jednoho z největších známých suchozemských zvířat všech dob, Argentinosaurus huinculensis, ze stejného období jako fosilie M. gigas.

Je také známo, že tato oblast byla domovem dalších masožravých dinosaurů, i když menších než M. gigas, a také jiných typů býložravců s dlouhým krkem.

Vědci objevili pozůstatky jednoho z největších dravých dinosaurů v Evropě

Obecně je velmi obtížné určit, co dinosauři jedli, řekl Kanal, ale volné zuby byly nalezeny na vykopávkách, kde byly objeveny býložravé dinosauří fosilie spolu s masožravými dinosaury.

READ  Datum startu, členové posádky, cíle

To, dodal, znamená, že můžeme říci, že M. gigas by se alespoň částečně živil těmito býložravci s dlouhým krkem, jako je Argentinosaurus huinculensis.

„Není náhoda, že obří býložraví dinosauři a obří masožraví dinosauři žili ve stejném prostředí,“ řekl Kanal, který vysvětlil, že zatímco býložravci vyvinuli větší těla jako formu obrany, masožravci také lovili svou kořist.

„Byly tam nějaké závody ve zbrojení,“ řekl.

„Žádný přímý vztah“ k T. rex

Ale tým říká, že M. gigas se vyvinul odděleně do T. rex a vyhynul zhruba 20 milionů let předtím, než T. rex vůbec chodil po Zemi.

Kanal řekl, že ačkoli oba dinosauři měli velké hlavy a malé paže, jejich kostry byly velmi odlišné.

„Neexistuje žádný přímý vztah,“ řekl Kanal.

Kanal řekl, že předci M. gigas měli delší ruce a menší hlavy a jejich paže byly důležité při lovu, ale to se postupem času změnilo.

Předchozí výzkum zjistil, že druhy dinosaurů jako M. gigas a T. rex vyvinuly menší paže, když se jejich hlavy zvětšily.

Kanal řekl, že to naznačuje, že zbraně nebyly používány k lovu, a místo toho používali jejich hlavy k zabíjení své kořisti.

„Věřím, že v pokročilejších formách… činnosti související s predací, jako je chytání nebo nošení kořisti, mohly být prováděny okamžitě s hlavou,“ řekl.

Fosilie však ukazuje, že ačkoli byly paže krátké, byly svalnaté a svaly hrudníku byly dobře vyvinuté, řekl Kanall.

„To neodpovídá končetině, která nemá žádnou funkci,“ řekl s tím, že mohla sloužit jako pomoc při vstávání ze země nebo jako opora samice při páření. Vědci nevědí, zda tato fosilie patřila samci nebo samici dinosaura.

Tým také zjistil, že M. gigas měl na lebce ozdoby, jako jsou hřebeny, rýhy, výčnělky a drobné lilie, které byly pravděpodobně použity k přilákání potenciálních partnerů.

READ  Vědci objevili nový druh starověkého krokodýla

Kanal řekl, že na M. gigas je ještě potřeba udělat více práce a kolega v muzeu píše pojednání o jeho nohách a pažích.

Kromě toho je v této oblasti spousta fosilií, které je stále třeba vykopat, a také stopy dinosaurů pro analýzu, řekl.

„Čeká nás spousta práce,“ dodal Kanal.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *