Ve 102 letech zemřela česká sběratelka umění a mecenáška Meda Mladíková

Praha (AFP) – Meda Mladíková, česká sběratelka umění, mecenáška a historička, která byla horlivou propagátorkou Františka Kupky a podporovala umělce v komunistickém Československu, zemřela v exilu za železnou oponou. Bylo jí 102 let.

Její úmrtí v úterý oznámilo Muzeum Kampa, galerie moderního umění vytvořená Mladíkovou v srdci Prahy.

„Méda, přestože prožila velkou část svého dlouhého života v zahraničí, byla vždy velká vlastenka a milovala český národ,“ uvedlo muzeum.

„Celý život věřila myšlence: ‚Pokud bude pokračovat kultura, bude pokračovat i národ‘,“ řekl Jerry Pospíšil, předseda správní rady muzea.

Moládková, narozená 8. září 1919 v Zakopaném v Československu jako Marie Sokolová, studovala politologii v Ženevě v roce 1948, kdy komunisté převzali Československo. Odmítla se vrátit a místo toho se po promoci přestěhovala do Paříže.

Ve francouzské metropoli se seznámila se svým manželem, českým bankéřem v exilu Janem Mladicem, kde vystudovala umění na Sorbonně. I tam jsem se zamiloval do díla Kupky, českého původu průkopníka abstraktního umění, tehdy neznámého malíře. Stali se přáteli.

Když Kupka v roce 1957 umíral na rakovinu – stále ještě téměř neznámý umělec – Mladičová ho chtěla potěšit a řekla mu, že uspořádá „velkou výstavu“ jeho díla.

Poté, co se Mladíková a její manžel v roce 1960 přestěhovali do Spojených států, pomohla v roce 1975 organizovat Kupkovu retrospektivu v Guggenheimově muzeu v New Yorku.

Kopka se narodil v roce 1871, studoval v Praze a ve Vídni, než se v roce 1896 přestěhoval do Paříže. V roce 1912 vystavil Kopka dvě díla, „Vogue“ a „Warm Chromatic“, které jsou nyní považovány za jeho první zcela abstraktní obrazy.

Aby si Mladić a její manžel koupili dva stále dražší Kupkovy oleje, museli prodat svůj dům ve Washingtonu za 950 000 dolarů.

READ  Sportovní aréna v Tbilisi Největší odkaz EuroBasketu

Jejich dlouholeté úsilí vyústilo v řadu studií tužky, akvarelu, barevných pastelů a olejů, které odrážejí vývoj Kupkova umění od jeho studentských dob až po jeho pozdní abstraktní díla.

Mezitím Mladíková po roce 1967 pravidelně jezdila do své vlasti a nakupovala umělecká díla umělců zakázaných totalitním komunistickým režimem.

Po manželově smrti v roce 1989 a pádu komunismu se Mladíková rozhodla přestěhovat svou sbírku Kupkových děl do Prahy.

„Myslela jsem si, že je to pro ně to pravé místo,“ řekla v rozhovoru pro The Associated Press v roce 2003.

V hlavním městě České republiky Mladíková slavnostně otevřela Museum Kampa, komplex pečlivě zrestaurovaných historických budov na ostrově Kampa nedaleko slavného pražského Karlova mostu. Ukrývá cennou sbírku 215 děl Kupky, který se stal jedním z nejznámějších malířů v zemi.

V muzeu jsou vystaveny také sochy českého kubistického umělce Otto Gutfreunda a sbírka moderního umění střední a východní Evropy.

V roce 1999 byla Mladíková oceněna oficiální medailí tehdejšího prezidenta Václava Havla. V roce 2012 jí byl udělen francouzský Řád za zásluhy.

Své umělecké sbírky věnovala městu Praze.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *