Varování pobaltských států ohledně ruského plánu na posunutí námořních hranic

Varování pobaltských států ohledně ruského plánu na posunutí námořních hranic

Ve Finsku a pobaltských státech zazněly výzvy ke klidu po návrhu ruského výnosu, který navrhuje revidovat jejich hranice v Baltském moři.

Lotyšsko uvedlo, že se snaží situaci objasnit, ale Litva varovala, že Kreml má za cíl zastrašit své sousedy „úmyslnou a cílenou eskalační provokací“.

Finský prezident Alexander Stubb uvedl, že političtí vůdci situaci pozorně sledují a že Helsinky „jednají jako obvykle: klidně a na základě faktů“.

Návrh vyhlášky ruského ministerstva obrany navrhoval posunutí námořních hranic kolem ruských ostrovů ve Finském zálivu a kolem Kaliningradské oblasti.

Dekret byl poprvé zdůrazněn v úterý, kdy ruská tisková agentura TASS a další média informovaly o svém návrhu na překreslení starých hranic pocházejících ze sovětské éry v lednu 1985.

Bezprostředně nebylo jasné, zda předloha počítala s rozšířením jejích hranic do finských vod v Baltském moři nebo do litevských vod poblíž Kaliningradu. To by však zahrnovalo území ve východním Finském zálivu, několik ostrovů poblíž finského pobřeží a oblasti poblíž měst Baltiysk a Zelenogradsk v Kaliningradu.

Finsko a pobaltské státy jsou všechny členy Evropské unie a NATO a vojenská aliance se zavázala bránit jejich hranice.

Finské výbory pro obranu a zahraniční věci ve středu uspořádaly mimořádné schůzky a premiér Petteri Urbo řekl, že politické vedení „pečlivě sleduje situaci“.

„V tuto chvíli nevidím důvod k větším obavám,“ dodal.

Ruské návrhy již ve středu nebyly viditelné a na stránce zůstala pouze zpráva „Koncept odstraněn“. Ruský zdroj později agentuře TASS a dalším tiskovým agenturám řekl, že neexistují žádné plány na přezkoumání ruských výsostných vod v Baltském moři.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov předal veškeré dotazy ministerstvu obrany s tím, že „není tu nic politického“, a zároveň poznamenal, že politická situace se od 80. let změnila: „Můžete vidět úroveň konfrontace, zejména v Pobaltí. kraj.“

READ  KTR dostává odpor za použití Chandrababu Naidu!

Charlie Salonius Pasternak z Finského institutu pro mezinárodní záležitosti uvedl, že ruský plán se zjevně snaží vypadat jako byrokratické a technické cvičení.

Ale byl to také velmi typický ruský přístup „vyšetřujte všude, pak pokud narazíte na odpověď, řekněte, že to nic není“.

Oznámil to na kanálu Channel Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis

Ruské objevy se také shodovaly s probuzením velitele švédských ozbrojených sil generála Michaela Bidena.

„Putinovým cílem je ovládnout Baltské moře“ Řekl to německému webu RND. „Baltské moře se nesmí stát Putinovým hřištěm, kde může terorizovat členy NATO.“

Švédsko vstoupilo do NATO v březnu, stalo se 32. členem aliance a v posledních dvou letech posílilo svou vojenskou přítomnost na ostrově Gotland v Baltském moři.

Biden řekl, že si je jistý, že Rusko má oči na Gotlandu, protože pokud Švédsko ztratí kontrolu nad ostrovem, bude to znamenat konec míru a stability v severských a pobaltských regionech.

Finsko, které loni vstoupilo do NATO, oznámilo plány, jak zabránit žadatelům o azyl ve velkém překračovat jeho východní hranici s Ruskem.

Helsinky se obávají, že Moskva má plány na „vykořisťování“ migrace, ale vysoký komisař OSN pro uprchlíky varoval, že návrh zákona by mohl vést k takzvaným návratům lidí s legitimním právem na azyl.

„Praktiky zatlačování vystavují lidi riziku, což často vede k vážným zraněním, odloučení rodiny nebo dokonce smrti.“ řekl Philippe Leclerc z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *